وبلاگ

چگونه آلودگی هوا آمار ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 را به سرعت افزایش می دهد؟

آلودگی هوا با معلق نگه داشتن طولانی ویروس کرونا در هوا احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را تا چند برابر افزایش می دهد. از این رابطه می توان نتیجه گرفت که تسهیل مقررات فعالیتهای کاری و روزانه (Lockdown) با مهار کردن آلودگی هوا امکان پذیر است.

آسمان پاک و آبی بر روی کلان شهرهای جهان نشانه ای است که با مشاهده آن اخبار بسیار خوبی را درباره کاهش آمار ابتلایان به بیماری کرونا در پی دارد،

اگرچه نمی توان از نظر دور داشت که آلودگی هوای شهرهای بزرگ سالانه حدود ۴/۲ میلیون نفر انسان را در سراسر جهان می کشد.

افزایش فقط یک میکروگرم آلاینده های ذرات معلق در هر یک متر مکعب هوامعادل است با ۱۵% افزایش مرگ بر اثر کووید ۱۹.

یکی دیگر از دلایل افزایش بیماری کووید ۱۹ در زمان وقوع آلودگی هوا، کاهش وتضعیف سیستم ایمنی بدن ناشی از آلودگی هواست.

 

بخشی از مقاله:

https://www.bbc.com/future/article/20200427-how-air-pollution-exacerbates-covid-19

ازن : یک سلاح قدرتمند برای مبارزه با شیوع COVID_19

بیش از صد سال است که از ازن به عنوان قاتل ویروس ها در طبیعت، به شکل گسترده ای توسط انسان برای مقاصد گسترده ای از جمله: ضد عفودنی کردن، استریلیزه کردن، بوزدایی کردن، سم زدایی کردن و رنگ زدایی استفاده می شود، از قدرت اکسیداسیون آن متشکریم.

و به همین دلیل آن را باید به عنوان سلاحی در جهان علیه  COUID_19 در نظر بگیریم.

ازن سه ویژگی زیر را دارد:

۱-پوشش کامل: از آنجا که توسط ژنراتورهای سازنده آن و یا از طریق دستگاه های تصفیه هوا تولید می شود می تواند هر گوشه ای از محیط را پوشش دهد و همچنین می تواند بر مسئله استریلیزاسیون مادون بنفش غلبه کند که فقط می تواند مستقیم در جهت بالا و پایین حرکت کند و در نتیجه قسمت هایی را بدون استریلیزه شدن باقی بگذارد.

۲- نیروی پاکسازی بالا: ازن با روش اکسیداسیون باکتری ها و ویروس ها عمل می کند، بدون آنکه پسماند سمی برجا بگذارد، در مقایسه با مواد ضد عفونی کننده شیمیایی که  در حال حاضر ما استفاده می کنیم که در تنها برای بدن انسان مضر است بلکه منتج به باقی ماندن پسماندهای شیمیایی می شود. در طول شیوع این بیماری استفاده بیش از حد از مایعات  ضدعفونی کننده مشکل جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

۳- راحتی استفاده از ازن: ازن می تواند توسط تجهیزات ساده ای تولیدشود، بزرگ یا کوچک که تنها در یک اتاق قابل استفاده می باشد و یا در یک مکان عمومی بزرگ مانند ایستگاه های حمل و نقل عمومی، ایستگاه های اتوبوس، قطار سریع السیر، کشتی و یا هواپیما.

تاثیر ازن  در عمل کردن بر روی باکتری ها و ویروس ها نه تنها به غلظت، دما، میزان رطوبت و همچنین مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن نیست بلکه مربوط به گونه های باکتری است.

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده بر روی چگونگی از بین بردن ویروس سارس با مدیریت لابراتوار بین المللی و با ریاست پروفسور لی زین، ازن در از بین بردن ویروس سارس با تلقیح کردن(مایه کوبی)  بر روی سلول های کلیه میمون سبز (گونه ای از میمون) با راستیابی به نتیجه ۲۲/۹۹% موثر بوده است.

ویروسی که در ووهان کشف شده و ویروس سارس هر دو متعلق به گروه کرونا ویروس هستند.

محققان دریافته اند که کرونا ویروس جدید(Novel Coronavirus) در توالی ژنوم، ۸۰% شبیه به ویروس سارس است، و این بسیارمنطقی به نظر می رسد که پیش بینی کنیم ازن به همان اندازه در جلوگیری و کنترل کرونا ویروس جدید می تواند موثر باشد.

اگر چه ازن در استریلیزاسیون و ضد عفونی کردن بسیار موثر است، اما در صورت غلظت مشخص باعث نارضایتی و یا تحریک بخش های مخاطی خواهد شد. بنابراین ازن بیشتر در محیط های بدون حضور افرادمورد استفاده قرار می گیرد.

اگر ازن بتواند در محیط انسانی برای از بین بردن کرونا ویروس جدید مورد استفاده قرار گیرد و هوا را تمیز کند می تواند در بیمارستان های شلوغ، کارخانجات و مکان های عمومی از جمله حمل و نقل عمومی و داخل منازل مورد استفاده قرار بگیرد.

اینکه آیا ازن می تواند خیلی موثر باشد به توانایی ما در کنترل سطح غلظت آن بستگی دارد گازهای فرار به آسانی تولید می شوند اما به دلیل هزینه سنسور ازن، کنترل آن در سطح معینی دشوار است. در واقع بدون وجود تست زمان واقعی سنسور، کنترل غلظت آن غیر ممکن خواهد بود.

اگر ازن تحت یک سطح امن توسط معیارهای ازن و موثر کنترل شود می تواند با سهولت بیشتری توسط مردم استفاده شود که موجب خواهد شد بتوانیم از آن در محیط های انسانی نیز استفاده کنیم. اینکه چطور بتوانیم هزینه سنسور ازن را به شدت کاهش دهیم یک چالشی است که در حال حاضر باید به آن پرداخت.

در این همه گیری پیشنهاد می شود که بتوانیم استانداردهای مناسبی را برای سطح داخل ساختمان به منظور استریلیزاسیون و ضد عفونی فضاهای انسانی بالا ببریم.

خوشبختانه ژانگ بو، تصفیه کننده ازن ژنراتور را به بیمارستان های هوشنسان و کیوبیک اهدا کرده است. به امید اینکه این تجهیزات بتواند نقش موثری در حفاظت زندگی پزشکان و پرستاران و همچنین نجات بیماران مبتلا به ویروس باشد.

رابطه بین ازن و میکروارگانیسم ها، تعادل حساسی بین موجودات زنده روی کره زمین را نشان می دهد. بدون محافظت لایه ازن، ویروس ها و باکتری ها روی زمین باقی نمی ماند و از طرف دیگر ازن با اکسیداسیون بسیار قوی، باکتری ها و ویروس هارا از بین می برد. دانش مردم از ازن هنوز به اندازه کافی نیست. ما باید پیشداوری هایمان را کنار بگذاریم و با هوشیاری  و تلاش  به طور کامل  ویژگی های ازن را برای استفاده انسان  کشف کنیم و  در این موقعیت که ویروس جدید کرونا اپیدمی شده است، از ازن کمک گرفته و با کمک یکدیگر برای استفاده صحیح از ازن در شکست این اپیدمی کار کنیم.

منبع: http://www.china.org.cn/opinion/2020-02/26/content_75747237_4.htm

 

تصفیه و ضدعفونی آب و هوا به وسیله پرتو لامپ یو-وی-سی

یو وی سی (UVC )
حقایق اثبات شده پرتو مادون بنفش
یکی از اشکال طبیعی انرژی الکترومغناطیس تولید شده توسط خورشید نور مادون بنفش می باشد.طول موج طیف نور یو- وی درست زیر طیف نور مرئی قرار دارد و به چهار بخش طیفی مجزا تقسیم می شود :
۱)یو- وی خلا (Vacuum UV ) با طول موج ۱۰۰ تا ۲۰۰ نانومتر*
۲)یو- وی- سی (UVC  ) با طول موج ۲۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر
۳)یو – وی – بی ( UVB ) با طول موج ۲۸۰ تا ۳۱۵ نانومتر
۴)یو- وی – ای (UVA ) با طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر

 

-nm* نانومتر معادل یک بیلیونم متر است.

اولترا وایولت سی (UVC)
لامپ ماورای بنفش سی چیست ؟
تمام طیف های یووی توانایی کشتن و یا غیر فعال کردن بسیاری از انواع گونه های میکروارگانیسم ها را دارند و از همتا سازی و بقاء نسل آنها جلوگیری می کنند. انرژی یو – وی – سی با طول موج ۷/۲۵۳ نانومتر بیشترین اثرات میکروب کشی را فراهم می کند. کاربرد انرژی یووی سی برای غیر فعال کردن و حذف میکروارگانیزم ها با نام UVGI  نیز شناخته می شود. ( اشعه میکروب کش)

با قرار گرفتن ارگانیزم های میکروبی مانند باکتری ها و ویروس ها  در مقابل پرتو یو وی سی، ساختمان و پیوندهای مولکولی DNA (دی-ان-ای) این عوامل تغییر یافته و توانایی شان را از دست می دهند و عقیم و غیر فعال می گردند.
دی ان ای ( DNA ) یا اسید دیوکسی ریبونوکلیک مانند یک کاغذ کاربن (Blue print) در تکثیر تصاعدی و مانند سازی ارگانیزم های زنده عمل می کند و باعث افزایش جمعیت آنها می گردد. با عقیم و سترون شدن ارگانیزم های میکروبی علاوه بر از دست دادن توان صدمه زدن از تشکیل کولونی و افزایش جمعیت شان جلوگیری به عمل آمده و قابل کنترل می گردند.
بعد از تابش UVC ارگانیزم های مرده ، احیا ناپذیر شده و جمعیت شان به سرعت کاهش می یابد و از بین می روند.
لامپ های میکروب زدای مادون بنفش (UVC Lamp) با قدرتی مهلک و متمرکز تاثیر بسیار بیشتری از انرژی مادون بنفش موجود در طبیعت برای نابودی عوامل بیماری زا را فراهم می کند و روشی اقتباس شده از طبیعت است.

* لایه میکروبی زنده سیستم های ایرکاندیشن (HVAC)  فقط کثیفی نیست ، میکروب های بیماری زا هستند.
لایه چسبنده در حال رشدی را که بر روی پره های اواپراتور دستگاه های ( گرما /سرما – تهویه مطبوع ( ایرکاندیشن) و لوله های تخلیه و فاضلاب ها تشکیل می شود را بسیاری مردم، گل و یا رسوب لجن کثیف و چسبنده می نامند. در واقع این لایه میکروبی زنده بیوفیلم نام دارد. بیوفیلم لایه زاینده فعال پیچیده ای است که دائم در حال تولید میکرب ها ، مولد (Mold) و باکتری ها می باشد که به سرعت تکثیر شده رشد می کنند.
ماده آلوده لزج به پره ها چسبیده و از این ارگانیزم ها در مقابل ضدعفونی کننده ها محافظت می کند.
خود بیوفیلم ها محصول نهایی متابولیزم (سوخت و ساز) هستند که به نام ترکیبات آلی فرار ( VOCS) شناخته می شوند. وجود VOC ها در هوا زمینه عوارضی مانند : سردرد ، آبریزش چشم و بینی و بطور جدی تر بیماری ایی چون آسم و آلرژی می گردد.
بررسی های بیشمار ثابت کرده اند که سیستم های تهویه ‍(HVAC) رشد ارگانیزم های میکروبی را توسعه داده و تقویت کرده و همچنین محلی برای تجمع و انتشار آنها هستند.
عوامل بیماری زا و باکتری های فرصت طلب و ویروس ها و همچنین مولد (Mold) نیز در سیستم های تهویه زندگی می کنند و از این طریق انتقال یافته و منتشر می گردند.
لیست زیر با نمونه برداری لایه سطحی بخشی از پره های اواپراتور ( evaporator coil) و لوله تخلیه ( drain pans)، داکت ها ، فیلتر های انتهایی دستگاه و دفیوزرها تهیه شده است و برخی از میکرو ارگانیزم های آلاینده ی سیستم را معرفی می کند.
مهم نیست که برای شستشوی پره ها (coil) از چه ماده ای و با چه فشاری استفاده می کنید، روش فوق فقط تا عمق یک اینچی (۲/۵۴cm) پره ها را تمیز می کنند در صورتی که عوامل میکربی و ارگانیک تا انتهای پره ها نفوذ و زندگی کرده و سریعاً جایگزین می گردند.
با قرار دادن و نصب لامپ های UVC  در مقابل خروجی کویل کاندانسور خنک کننده هوا و منبع تخلیه ، تمامی میکروارگانیزم های آلاینده هوا و لایه بیوفیلم تولید کننده آن را قبل از انتشار و بازگشت به سیستم با انرژی UVC از بین ببرید.

پنج ماده خوراکی که می توانند اثرات زیان بار هوای آلوده را کاهش دهند

جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که تغذیه سالم، به ویژه استفاده از مواد غذایی غنی از ویتامین C و ویتامین E مانند: جعفری تازه، اسفناج ،آفتاب گردان، بادام زمینی، آوکادو ،غذاهای دریایی، روغن کنجد و دانه انگور به پاکسازی مجاری تنفسی کمک کرده و اثرات مضر تنفس هوای آلوده را به نحو چشمگیری کاهش می دهند.

با گنجاندن خوراکی های زیر به رژیم غذایی خود، اثرات خطرناک آلودگی هوا را تا حد ممکن کاهش دهید:

۱.کلم بروکلی ۲.گوجه فرنگی ۳.مرکبات: پرتقال، لیمو، گریپ فروت ۴.چای سبز ۵.روغن زیتون و بادام

کلم بروکلی: یکی از بهترین و مفیدترین سبزیجات است که می تواند به حفاظت از بدن شما در مقابل آلودگی هوا کمک زیادی کند. خوردن بروکلی بدن را از مواد آلاینده پاک می کند.بر اساس تحقیقات انجام شده بعضی از ترکیبات موجود در این سبزی به طرز شگفت آوری در زدودن سموم از بدن موثر است.

گوجه فرنگی: مقدار زیادی گوجه تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهید. گوجه فرنگی دارای “کیلوین” نوعی آنتی اکسیدان است که میتواند از ابتلا به بیماری های تنفسی جلوگیری کند.

مرکبات: مانند پرتقال و لیمو، کیوی و گریپ فروت از منابع سرشار ویتامین C هستند. مقدار کافی از ویتامین C در رژیم غذایی روزانه شما نقش تعیین کننده ای در کاهش آسیب های وارده شده به ریه های شما دارا است

چای سبز: یکی از شناخته شده ترین نوشیدنی های سم زدایی دنیا می باشد، آنتی اکسیدان موجود در چای سبز می تواند به سرعت در پاک سازی سموم بدن شما موثر واقع شود.

روغن زیتون: آلفاتوکوفرول، نوعی از ویتامین E ،موجود در روغن زیتون به عملکرد ریه ها کمک زیادی کرده و همچنین، اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون از التهاب ناشی از آلودگی هوا درون ریه ها کاسته و باعث تسهیل عملکرد ریه هامی شود. تحقیقات بلند مدت ثابت کرده است که استفاده روغن زیتون شمار زیادی از زیان های ناشی از قرار گیری در معرض آلودگی هوا را خنثی می کند.

آخرین تحقیقات نشان می دهند که تغذیه سالم، بخصوص مواد غذایی سرشار از ویتامین های E  و C به پاکسازی مجاری تنفسی ما کمک چشمگیری کرده و اثرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی ما را کاهش می دهند.

دهلی نو: دهلی نو در اصل منطقه ی شهری بزرگی در درون کلان شهر دهلی با جمعیت هفده میلیون نفرپایتخت رسمی کشور هند است که اخیراً با آلودگی شدید هوا مواجه بوده و شهروندان از میزان بالای ذرات معلق موجود در هوای رنج می برند. کارشناسان سلامت توصیه می کنند که با داشتن رژیم سلامت و مناسب می توان به کاهش اثرات مضر آلاینده های سمی هوا کمک کرد.

ذرات بسیار ریز معلق (۲.۵PM) و دیگر آلاینده های هوا می توانند بر لایه های درونی نایژک های ریه ها نفوذ کرده و موجب التهاب آنها و منجر به ابتلا به بیماری های تنفسی مانند: برونشیت مزمن ،آمفیزما(Emphysema) و عدم جذب اکسیژن کافی توسط ریه ها، آسم، بیماری های قلبی، سرطان ریه و غیره شوند.

همچنین براساس هشدارهای مرکز سلامت فورتیس، هوای آلوده ای که به مدت دو روز منطقه ای را احاطه کرده باشد، موجب آلرژی و یا وخیم تر شدن آن شده و توانایی سیستم ایمنی ریه ها را کاهش می دهد.

 

  1. منبع:Fortis college

اثرات تراکم آلودگی هوا در جلوگیری از رشد مغز و یادگیری و سلامت کودکان

ذرات بسیار کوچک دود معلق در هوا(۲.۵PM) با قطر تقریبی ۱/۳۰ موی سر انسان و حتی کوچکتر در روزهای آلودگی هوا، همراه با نفس کشیدن و با عبور از میان بینی و دهان و راه های تنفسی وارد بدن می شوند و در نهایت درون کیسه های هوای بسیار کوچک ریه ها(Alveoli) که محل مبادله هوای تنفسی و اکسیژن مورد نیاز بدن با گازهای بازیافت شده خون هستند، جای گرفته و سپس از دیواره ی عمیق ترین بخش ریه یعنی نایژک ها، کوچکترین ذرات معلق وارد شده به ریه ها به درون جریان خون نفوذ می کنند. ذرات معلق پس از منتشر شدن در جریان خون خود را به تمامی ارگان های حیاتی بدن ما رسانده و بر انجام تمامی اعمال حیاتی بدن تاثیر گذاشته و باعث اختلال در عملکرد طبیعی آنها می شوند.

از جمله ارگان هایی که بیشترین آسیب ها را می بینند می توان از سیستم ایمنی بدن به خصوص در کودکان، ریه ها، قلب و مغز نام برد.

با توجه به اینکه تکامل مغز در دوران کودکی صورت می گیرد، ذرات معلق وارد شده مانع رشد طبیعی مغز شده و موجب اختلال در وظیفه یادگیری و حفظ خاطرات کودکی می شوند.

از دیگر صدمات آلودگی هوا در دوران کودکی، نوجوانی و بلوغ می توان از کاهش توانایی حفظ و به خاطر سپردن، کوتاه شدن مدت زمان تمرکز و توجه به جزئیات و تاثیر بر کنترل احساسات و بروز رفتارهای مناسب و به موقع در اجتماع نام برد. ذرات معلق آلاینده با صدمه زدن به سلول های مغز در زمان رشد و تکامل باعث بروز نتایجی منفی مانند:پایین آمدن هوش و تیزذهنی، ناتوانی در استدلال و مقایسه های درست از شناخت همه چیز و استنتاج دقیق، همینطور استدلال های شخصی نادرست گردند.

مجموع تمامی مشکلات بالا ممکن است باعث بروز بیماری های مانند: بیماری (Neurodegenerative)بیماری های تحلیل برنده اعصاب مانند پارکینسون و آلزایمر و غیره در طول مدت زندگی شوند. ازجمله بیماری های دیگر به علت آلودگی هوا می توان از انواع: سکته ها، ذرات الریه، عدم خون رسانی کافی به قلب، بیماری حاد انسداد مجاری تنفسی، سرطان ها (به خصوص سرطان ریه) و …نام برد.

از کودکان خود در مقابل آلودگی هوا دفاع کنید.

زمانی که آلودگی هوا وجود دارد در خانه بمانید.

در صورتی که بیرون می روید از ماسک محافظ تنفسی استفاده کنید.

در صورت امکان از فیلترهای هوا برای جلوگیری از ورود آلودگی به محل زندگی تان استفاده کنید.

از غذاها و نوشیدنی های حاوی ویتامین های C  و E وامگا۳ و آنتی اکسیدان ها با میزان بالا مصرف کنید.

منبع: یونیسف Nov20, 2018

YouTube: The impact of air pollution on children’s Brain and health

اثرات تراکم آلودگی هوا در جلوگیری از رشد مغز و یادگیری و سلامت کودکان

 

چرا باید دستگاه تصفیه هوا خود را از شرکت چرمه شیز بخریم؟

به سلامت آینده فرزندان خود بیندیشیم. بهترین روش برای خرید دستگاه تصفیه هوای مناسب این است که ابتدا، خواسته‌ها و انتظاری را که از دستگاه تصفیه هوا داریم تعیین کنیم.

برای مثال: آیا قرار است افراد عادی از دستگاه استفاده کنند یا بیماران؟ دستگاهی که برای یک مهد کودک و مرکز آموزشی کارایی خوبی دارد، شاید برای یک بیمارستان یا یک آموزشگاه گزینه مناسبی نباشد.

آلاینده اصلی محیط را مشخص کنیم، آیا ذرات معلق هوا را در حد خطرناک آلوده کردند یا گازهای آلی فرار مانند بنزن از حد استاندارد فراتر رفته اند و یا شاید قصد حذف بوی بد و نامطبوع را دارید و یا همه این ها با هم.(مقالات آلاینده های داخلی)

شرکت چرمه شیز برای حذف هرکدام آلاینده‌های هوا راه حلی دارد، که توسط کارشناسان با تجربه و متخصص شرکت با توجه به تمام عوامل به شما پیشنهاد می گردد. مشاوره رایگان بوده و در صورت نیاز به بازدید از محل هماهنگی های لازم به عمل می آید.

شرکت چرمه شیز علاوه بر واردات دستگاه های تصفیه هوای متناسب با شرایط آب و هوای کشور ما ایران و به خصوص شهرهای بزرگ آن، در صورت نیاز اقدام به ساخت و نصب سیستم های تصفیه هوا برای موارد خاص نیز می نمایند.

برندهای معروف و معتبر بسیاری هستند که با وجود داشتن امکانات فوق العاده و با ارزش از بازدهی مناسب و کافی در شهر تهران ناتوان هستند بهترین کار مشاوره با کارشناسان با تجربه و خبره است، صرفاً به گفته هایی مانند این دستگاه بسیار خوب است، هر چندتا می‌آوریم فروخته می شود یا برای منزل خودمان هم از این دستگاه ها استفاده می کنیم تکیه نکنید.

به خاطر داشته باشید که خرید فقط بخش اول استفاده از دستگاه تصفیه هوا است.

واحد حدمات پس از فروش شرکت چرمه شیز هر چند وقت یه بار (حداکثر یک سال یکبار با برنامه زمان بندی شده) با شما تماس گرفته و برای تعویض فیلتر و سرویس و تنظیم دستگاه هماهنگی های لازم را به عمل می آورد.

تعهد به اجرای گارانتی و انجام خدمات پس از فروش

مهم تر از همه، موجود بودن تمام قطعات مصرفی و یدکی دستگاه ها به قیمت مناسب و استانداردهای بین المللی است.

قبل از خرید به موجودیت واقعی و حقوقی شرکت توجه کنید، بسیاری از فروشندگان دستگاه های تصفیه هوا پس از مدتی، فعالیت کاری خود را تغییر می دهند یا اصلا شرکت ثبت شده نیستند و گارانتی شان قابل پیگیری نیست و برای یکبار اقدام به واردات و فروش دستگاه تصفیه هوا نموده اند و لزوماً خدماتی هم ارائه نمی دهند.

شرکت تأمین کننده باید در این زمینه صاحب تجربه کافی بوده، موجودی تمامی قطعات مصرفی و یدکی را به مقدار کافی. هم زمان با خرید کالای اصلی برآورد کرده باشد و با قیمت منطقی در اختیار شما قراردهد، چرا که گاهی دستگاهی بسیار گران فقط  به خاطر فقدان قطعه ای کوچک و حتی ارزان قادر به کار نیست و یا آنقدر قیمت فیلترها زیاد است که خریدار از راه اندازی مجدد دستگاه صرفه نظر می کند.

دستگاه های تصفیه هوا به رشد جنین کمک می کنند

بر اساس مطالعات جدید انجام شده توسط پژوهشگران علوم بهداشت دانشگاه سایمون فریز کانادا، (Born وAllen ) اعلام کردند در صورتیکه زنان باردار از دستگاه های تصفیه کننده هوا با قابلیت جابه جایی در منزل استفاده کنند، جنین رشد بهتری خواهد داشت.

این تحقیق در پایتخت مغولستان در شهر اولان باتور که یکی از آلوده ترین شهر های جهان است برای اولین بار در نوع خود انجام شده است. میزان ذرات بسیار ریز (PM2.5) در این شهر هفت برابر بیشتر از معیار سازمان بهداشت جهانی است، این در حالیست که همواره غلظت این ذرات سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می دهد.

در این تحقیق پژوهشگران تعداد بیش از ۵۰۰زن را که اوایل دوران بارداری خود را سپری می کنند مورد مطالعه قرار دادند به طوریکه در منزل بیش از نیمی از آنها دستگاه های تصفیه هوای مجهز به فیلتر هپا قرار دادند، در نتیجه ۲۹% از غلظت ذرات بسیار ریز معلق در هوا کاهش پیدا کرد.

Born می گوید “ما پی بردیم که بانوان بارداری که از تصفیه کننده های مجهز به فیلتر هپا در منزل خود استفاده کردند در مجموع نوزادانی با وزن تقریبی بیش از ۸۵ گرم  نسبت به بانوانی که از دستگاه تصفیه هوا استفاده نکردند، به دنیا آورده اند.”

پژوهشگران معتقدند که نتایج این تحقیق می تواند اثبات کند که قرار گیری در معرض هوای آلوده در دوران بارداری تاثیرات منفی  بررشد جنین خواهد داشت. بنابراین کاهش این ذرات بسیار مفید است.

Air purifiers may benefit fetal growth

Date: September 12/2018

آیا استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا در ساختمان های نوساز یا بازسازی شده مفید است؟

 

یکی از دلایل اصلی توصیه به استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در ساختمان های بازسازی شده (Renovation) یا نوساز، یا حتی تازه نقاشی شده، افزایش بیش از حد و خطرناک گاز فرمالدئید منتشر شده در هوای محیط است که همزمان باعث افزایش ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و باکتری های بیماری زا در فضای زندگی ما  می شود.

فرمالدئید از گاز های آلی فرار(VOCs) با بوی تند شدید و بدون رنگ است، که در رنگ های چوب و ساختمان، عایق ها و مصالح ساختمانی وجود دارد و تا مدت ها از آنها متصاعد می گردد.

فرمالدئید از عوامل جدی شناخته شده در بروز بیماری های حاد مزمن ریوی و سرطان ها بوده و گاهی قرار گرفتن در معرض آن، منجر به واکنش های پوستی نظیر کهیر زدن بخصوص در کودکان می شود. از علائم تنفس فرمالدئید، سوزش چشم و بینی و گلو و تحریک شدید ریه ها و مجاری تنفسی است که در مدت طولانی باعث بیماری آسم می شود.

در حال حاضر، کارایی اصلی دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار، شامل حذف دود و گازهای شیمیایی از جمله فرمالدئید و بنزن، همینطور حذف ذرات معلق و گرد و غبار وشوره و پوست مرده و موی ریز حیوانات خانگی و پرندگان و از بین بردن باکتری ها و آلرژن های  موجود در هوا است.

شرکت چرمه شیز چندین مدل دستگاه با قابلیت های توانمند و کاملاً حرفه ای طراحی نموده و به شما عرضه می نماید.

برای اطاق خواب های بزرگ و آپارتمان های کوچک می توانید مدل CS-3300A را انتخاب کنید. و برای فضاهای بزرگ مدل هایCS-4000A و CS-6000A و سپس مدل CS_8000A که همگی مجهز به فیلترهای کمپوزیت هستند توصیه می گردد.

جهت اطلاعات بیشتر از بخش محصولات مشخصات فنی دستگاه ها بازدید فرمایید.

یون منفی چیست؟

آنها اتمها و مولکولهای اکسیژن هستند با یک الکترون اضافه و آنها به ما کمک میکنند تا احساس بهتری بکنیم.

در هوا ذرات با بارهای مثبت و منفی وجود دارند. از تجمع ذرات با بار مثبت و یون یون مثبت و ذرات با بارمنفی و یون ، یون منفی تشکیل می شود. بالا بودن میزان یون مثبت در هوا باعث احساس افسردگی، سر درد و سستی و رخوت و …. در افراد می گردد.تخلیهء الکتریکی ولتاژ بالا از طریق عملکرد میلهء الکترود می تواند باعث تولید مقدار زیادی یون منفی گردد. این یونهای منفی می توانند به ذرات مسموم معلق در هوا چسبیده و هوا را از وجود آلاینده ها پاک نمایند.

آیا احساسی را که در کنار آبشارها یا در اوج کوهها داشته اید به خاطر دارید؟ion1

در آن اماکن هزاران یون منفی وجود دارد. آنها تأثیر فوق العاده ای در بیوشیمی انسان دارند.در هوای تازهء روستاها معمولأ ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب وجود دارد( تقریبأ به اندازهء یک حبه قند) در کوهستان بیشتر از ۱۰۰.۰۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب وجود دارد در حالیکه در هوای آلودهء شهری پائین تر از ۱۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب وجود دارد.

زمانیکه یونیزاسیون هوا در بیمارستانها و اماکن کاری اروپا و روسیه اجباری است، درکشور ما علیرغم هوای مسمو م و بسیار آلوده به تازگی مورد توجه قرار گرفته است .

یونها ذرات باردار موجود درهوا هستند که در طبیعت زمانیکه انرژی بر مولکولی مانند دی اکسید کربن، اکسیژن، آب یا نیتروژن وارد میشود ، باعث می شود که یک الکترون از مولکول جدا شده و یک یون باردار مثبت به جا بگذارد. الکترون جدا شده خود را به نزدیکترین مولکول می چسباند و آن را تبدیل به یون باردار منفی می کند.این یون باردار منفی اکسیژن است که بهترین تأثیر را بر ما دارد.

یونهای منفی ذرات باردار الکتریکی هستند که آلودگی های موجود در هوایی را که ما تنفس می کنیم از بین میبرند و اثر جوان کننده ای بر سیستمهای فیزیولوژیکی ما دارند (مانند سیستم تنفسی).

آیا هرگز توجه کرده اید که ما تا چه اندازه احساس تازگی در کوهها، کنار دریا، در جنگل یا در کنار آبشارها می کنیم؟ یا چقدر احساس پر انرژی بودن به ما دست می دهد؟ توضیح آن این است که این اماکن معمولأ سرشار از بیلیونها یون منفی هستند. پس از رعد و برق ، اکثر ما احساس تازگی می کنیم . این به دلیل این است که طوفان الکتریکی تریلیونها یونهای منفی آرامش بخش در هوا پخش کرده اند که اعصاب را تسکین داده و ما را سرشار از انرژی میکنند.

تحقیقات علمی ثابت کرده اند که در فضاهایی که از یون منفی بالایی برخوردار هستند آثار حساسیت ، آسم ، افسردگی ، خستگی و سر درد کمتر دیده می شود و در این مکانها افراد از توانایی ، قدرت کار ، تمایل به همکاری و کارکرد مغزی بالاتری برخوردار بوده و ضریب اشتباه آنان پائین می آید.

مطالعات در دانشگاه کلمبیا و انستیتو روانشناسی ایالت نیویورک نشان می دهد که دستگاه های مولد یونی با در صد بالا به صورت خاصی به شکل ضد افسردگی عمل می کنند.

اتاقهایی که از یون منفی زیادی برخوردار هستند به شکل کامل چشمگیری نشان داده اند که از رشد باکتریها و خیلی عوامل بیماری زای دیگر جلوگیری کرده و در از بین بردن گرد و غبار ، ویروسها، دود سیگار، شورهء حیوانی، بوی نامطبوع و دودهای شیمیایی مسموم کنند ه تأثیر بی نظیری دارند.

یونهای منفی چه فوائدی دارند؟

از بین بردن باکتریها، جلوگیری از پیر شدن سلولهای بدن، بالا بردن توانایی نگهداری اکسیژن در خون، بهتر کردن عملکرد سوخت و ساز بدن، بالا بردن میزان هوشیاری، از بین بردن خستگی ، بالا بردن مقاومت بدن(سیستم ایمنی) در مقابل بیماریها، تآثیر اساسی در معالجه ء سردرد، بی خوابی/کم خوابی، آلرژی، آسم و فوائد بسیار دیگر.

حقایقی در مورد یون منفی.

(سازمان دارو و خوراک آمریکا)به عنوان یک راه معالجهء تآئید شده. FDA مورد تآئید

یونیزاسیون امری اجباری در بسیاری از بیمارستانهای اروپا و روسیه است.

مهندسین خود را جهت آزمایش یک دستگاه مولد یون منفی بهGood Housekeeping در ماه مارچ ۱۹۹۹ مجلهء

کار گرفت ، آنها دستگاه را در یک مخزن پر از دود گذاشتند و سپس متوجه شدند که مخزن کاملآ از دود پاک گردیده است.

نتیجهء تحقیقات اخیر سازمان کشاورزی آمریکا نشان می دهد که یونیزه کردن یک اتاق باعث کاهش ۵۲% غبار و ۹۵% باکتری موجود در هوای آن اتاق می گردد. ( لازم به تذکر است که بیشتر آلاینده های موجود در هوا در ذرات غبار معلق در هوا زندگی می کنند).

چگونه یونهای منفی آلاینده های هوا را از بین می برند؟

(-) (-) (-)

(-) (+)*

(-) (+)* (-) (+)*

(-) (+)* (+)* (-)

(+)* (+)*

یونهای منفی (بار منفی) خود را به آلاینده ها و عوامل آلرژی زا که به صورت مثبت باردار هستند می چسبانند . ذرات تشکیل شدهء جدید بزرگتر و سنگین تر هستند و بنابر این به طرف زمین کشیده می شوند و از فضای تنفسی ما خارج می گردند.

اغلب آلاینده های معلق به صورت مثبت باردار هستند و بر عکس یونهای منفی به صورت منفی بار دار هستند. در فضاهایی که یون منفی با غلظت (چگالی ) بالا در آن وجود دارد، آنها می توانند بار آلاینده های معلق را به بار منفی تبدیل کنند.

این امر موجب می شود که جذب مغناطیسی بین آلاینده های معلق در هوا بوجود آید و درنتیجه آنها به یکدیگر می پیوندند و سنگین تر از آن حدی می شوند که بتوانند به صورت معلق در هوا باقی بمانند و بدون آسیب رساند ن به چیزی روی زمین می افتند و دیگر در مسیر هوای تنفسی شما قرار نخواهند گرفت.

حتی اگر آنها قبل از اینکه به زمین برسند تنفس شوند، چو ن ذرات بزرگتری هستند توسط فیلتر های بالای ناحیهء تنفسی فیلتر می شوند.

مسلمآ، در صورتی که تولید یون منفی به صورت ادامه دار نباشد ، بعضی از این آلاینده های بزرگ شده می توانند دوباره به هوا بازگردند.

برخی مطالعات نشان داده که یون منفی اثر بیولوژیکی روی باکتریها و ویروسها داشته و در صورت تماس، آنها را از بین می برد.

چرا یون منفی باضافهء اوزون با مقدار کم؟

یون منفی و اوزون قوی ترین پاک کننده های هوا در طبیعت هستند. در دنیا چیزی مؤثرتر از این دو برای پاک کردن هوای تنفسی ما از عوامل آلرژی زا و آلاینده ها وجود ندارد. متآسفانه اکنون به دلیل نزدیکی ساختمانها و منازل به یکدیگر این دو نمی توانند تآثیر خود را در فضای داخلی ساختمانها به صورت طبیعی بگذارند.

یون منفی و اوزون در طبیعت بوجود آمده اند ، و در مناطقی یافت می شوند که از خالص ترین و بالاترین سطح هوای سالم برخوردارند. این اماکن معمولآ شامل بالای کوهها، نزدیک آبشارها، جاهایی که لحطاتی قبل رعد و برق صورت گرفته، چمن زارهای دوراز شهر و کناره های اقیانوس درکنار امواج بلند هستند.

واقعیت‌ها در مورد یون منفی

یونیزاسیون به عنوان یک روش معالجه جهت درمان آلرژی از سوی سازمان FDA ( Food and Drug Administration ) تأئید شده است .

در مارچ ۱۹۹۹ مجلهء Good House keeping پژوهشگران خود را بر آن داشت که تاثیر دستگاه های تولید یون منفی را بر دود تست کند و ثابت شد که تمامی دود داخل یک محیط بسته تحت تاثیر یون منفی از بین می رود .

تحقیقات بخش کشاورزی آمریکا اخیرأ ثابت کرده است که یونیزه کردن یک اتاق باعث می شود که ۵۲% گرد وغبار کمتری در هوا باشد و ۹۵% باکتری کمتری در هوا باقی بماند ( چرا که بیشتر آلاینده ها بر روی ذرات گرد و غبار موجود در هوا زندگی می کنند).

سبد خرید مورد حذف شده. لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
مقایسه