وبلاگ

شما هم می­توانید در کاهش آلودگی هوا سهیم باشید

پیشنهادات زیر با بررسی دقیق و علمی EPA از وضع آلودگی هوا در تمامی نقاط کرۀ زمین توصیه شده است و اگر چه به نظر در مقابل مشکل بزرگ و در حال وخیم شدن آلودگی هوا خُرد و ناچیز می نماید، EPA این اطمینان را به شما می دهد که اجرای نکات عنوان شده در کمک به حل مشکل آلودگی هوا قطعاً موثر می ­باشد. بنابراین برای کاهش آلودگی هوا شما هم می­توانید کمک کنید.

روزانه دستورات زیر را دنبال کنید و در کاهش آلودگی هوا شریک شوید.

 1. در خانه، محل کار و هر جای دیگر مصرف انرژی را کاهش دهید.
 2. زمان خرید لوازم خانه یا اداری به برچسب Energy Star وسیله مورد نظر توجه کنید.
 3. برای سفرهای درون شهری تا جای ممکن از وسایل نقلیه عمومی، و در صورت امکان از دوچرخه استفاده کنید، و مسیرهای کوتاه را پیاده طی کنید.
 4. به منظور جلوگیری از تبخیر بنزین، از دستورات پر کردن باک خودروی خود قبل از کمتر شدن آن به میزان یک سوم پیروی کنید. و دقت کنید بدون ریختن بنزین به بیرون از باک، آن را پر کنید و در باک را محکم ببندید.

بخار بنزین یکی از خطرناکترین آلاینده هاست، به این دلیل زندگی و ساخت و ساز در حریم پمپ های بنزین اکیداً ممنوع می­ باشد.

با پیروی از انجام نکات زیر به کاهش آلودگی هوا در محیط زندگی­تان کمک کنید.

 1. در نظر داشته باشید اگر از مخزن برای نگهداری بنزین یا هر فرآوردۀ، نفتی و تینری استفاده می­ کنید از نوع کاملا آبندی شدۀ، بدون نشتی (Spill Proof) استفاده کنید. درموقع خریداری به لیبل آن توجه کنید.
 2. موتور ماشین، موتور سیکلت و هر وسیله موتوری دیگر خود را به موقع تنظیم کنید.
 3. باد لاستیک وسیله نقلیۀ خود را مطابق دستورالعمل پیشنهادی سازنده تنظیم کنید و نگذارید فشار باد لاستیک ها کم باشند.
 4. برای نقاشی ساختمان و هر جای دیگر در صورت امکان از رنگ های بدون خطر برای محیط زیست استفاده کنید(رنگ بدون حلال های تینری).
 5. برگ­های ریخته درختان محوطه باغ یا حیاط خود را به خاک برگ یا کمپوست تبدیل و استفاده کنید.

 

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا برای کودکان و نوزادان در آغاز زندگی ضروری می­باشد.

 

استفاده از دستگاه بخور در خانه ها

دستگاه بخور

استفاده از بخور همزمان با خشکی هوا در فصل زمستان به علت استفاده از بخاری و شوفاژ و دیگر وسایل گرمایشی برای جلوگیری از عوارض و ناراحتی های پیش آمده از خشکی هوا از دوران قدیم متداول بوده است. با پیشرفت تکنولوژیِ ساخت لوازم خانگی دستگاه های بخور سرد و گرم با عملکرد بهتر و امکانات بیشتر جای خود را در خانه ها پیدا کرده و جایگزین بخور گرم سنتی شدند تا با افزودن رطوبت به هوا در کاهش ناراحتی­ ها و عوارض ناشی از خشکی هوای محیط کمک حال ساکنین و اعضای خانواده باشند که جمله این ناراحتی ها می­ توان به سوزش چشم و خشکی پوست و جداربینی و ترکیدگی لب ها، گلو درد و دشواری تنفش و سرفه های آزارنده که مستقیماً پیش می­ آیند، اشاره کرد. از عوامل تأثیرگذار غیرمستقیم ترک خوردن و پوسته پوسته شدن رنگ­های داخل خانه و معلق شدن ذرات رنگ و مصالح دیگر ساختمان به علت ایجاد الکتریسیته ساکن در هوای خانه می ­باشد که علاوه برخشکی هوا باعث آلودگی و در نتیجه خطرات تنفسی برای ساکنین می­شود. رطوبت مناسب باعث سبکی هوا و تنفس راحت آن می­شود و از آزردگی­های دیگر خشکی هوا جلوگیری می­کند. از طرف دیگر همانطور که رطوبت به اندازه مناسب فوائد زیادی دارد، رطوبت بیش از اندازه می­تواند نتیجه عکس داده و خود عوامل آلرژی زا مانند مایت یا مولد را در­خانه منتشر کند.

به طور مثال افزایش رطوبت زیاد محیط را برای تولید مثل و رشد و تکثیر (Mite) مایت آماده می­کند، مایت که از خانواده کنه و بسیار ریز می ­باشد. از طریق گزش بیماری های پوستی را بوجود می ­آورد و در زمان تولید مثل­ تخم­های ریز مایت با هر حرکتی در هوا معلق شده و از طریق مجاری تنفسی خود را به ریه­های ­فرد میزبان رسانده و باعث حساسیت و آلرژی به خصوص در نوزادان و بچه ­ها و گروه ­های حساس می­ شوند.

از دیگر موجودات میکروسکوپی مستعد رشد و تکثیر در هوای مرطوب مولد (Mold) می ­باشد که در تقسیم ­بندی از خانواده قارچ قرار می­ گیرد. اسپورهای مولد نیزدر هوا منتشر شده و با ورود به مجاری تنفسی ما زمینه ساز شروع بیماری های ریوی می ­شوند.

برای خرید و سپس نگه داری صحیح از دستگاه بخور سرد و گرم به نکات زیر توجه فرمائید:

 1. در زمان خرید دستگاه توجه کنیم که بخور مجهز به فیلتر تصفیه آب باشد. فیلتر از ورود آلاینده به هوا جلوگیری می­ کند و از بسته شدن نازل ­های مسیر عبور آب و بخار جلوگیری    می­ کند.
 2. برای پر کردن منبع آب دستگاه تا جای ممکن از آب مقطر یا تصفیه شده استفاده کنید.
 3. دستگاه هوشمند و قابل تنظیم (XJ-780 Neotec) از افزایش نامناسب بخار جلوگیری می ­کند.
 4. از دستگاه­ های مجهز به فیلتر (Demineralization) تصفیه آب مانند: دستگاه هوشمندXJ-780 Neotec  استفاده کنید.
 5. تانک آب را پس از هر بار استفاده کاملاً خالی کرده و بشورید.
 6. کف بخور را با فرچه همراه دستگاه شسته و از جمع شدن رسوب در قسمت تولید بخار جلوگیری کنید.
 7. از آب جوشیده سرد شده استفاده نکنید چرا که نیترات غلیظ شده و با درصد بیشتری در آن می­ باشد.(اگر از دستگاه به مدت چند روز استفاده نمی کنید آب آن را خالی کنید)
 8. نشستن غبار سفید بر روی لوازم خانه نشان دهنده وجود مواد معدنی زیاد در آب داخل دستگاه می­باشد، در این صورت حتماً تانک آب دستگاه بخور را خالی و از آب تصفیه شده استفاده کنید.
 9. در صورتیکه از مایعات شوینده و جرم­گیر برای تمیز کردن هر قسمت از دستگاه استفاده کردید. (طبق دستورالعمل سازنده) چندبار شسته و آب­کشی کنید تا از پاک شدن کامل مواد شیمیایی مطمئن شوید در غیر این صورت بخارِ آب حاوی مواد شیمیایی می باشد.
 10. دستگاه را در محل خشک قرار داده و چند دقیقه منتظر شوید تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.
 11. همزمان از دستگاه تصفیه هوا و بخور استفاده نکنید.

استفاده از دستگاه های منتخب شرکت چرمه شیز در فصل زمستان علاوه بر تامین کیفیت هوای خانه شما از ابتلا به بیماری های شایع مانند آنفولانزا و سرما خوردگی و هرگونه آلرژی جلوگیری می کند.

ساخت فیلتر هوا ، تولید دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکس

ساخت فیلتر هوا ، تولید دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکس

با شروع پاییز، همزمان با آلوده شدن هوا و اطلاع رسانی وسیع رسانه ها در مورد اثرات خطرناک آلودگی هوا و همینطور درخواست زیاد دستگاه های تصفیه هوا، بسیاری از شرکت های بازرگانی اقدام به واردات و یا مونتاژ دستگاه های تصفیه هوا می کنند. وضعیت حاضر نشان می دهد که بسیاری از شرکت های فعال در زمینه تصفیه هوا ثابت قدم نبوده و با استفاده از امکانات موجود اقدام به حضور در بازار دستگاه های تصفیه هوا و فیلترها کرده و بعد از مدتی بدون انجام تعهدات خود، خریداران را با دستگاهی بدون خدمات پس از فروش و قطعات مصرفی مانند فیلترهای تعویضی و قطعات اصلی دیگر بلاتکلیف رها کرده­ اند.

بدون پرداختن به این موضوع که علت عدم فعالیت این افراد یا شرکت­ها چه می­تواند باشد با مشکلی مواجه هستیم که بسیاری از خریداران مالک دستگاهی گران قیمت می باشند که به علت نبودن و یا نداشتن فیلتر عملاً تبدیل به وسیله ای بی مصرف شده است و در صورتیکه فیلتری مناسب داشته باشد به وسیله ای کارآمد در مقابل آلودگی هوا تبدیل خواهد شد.

تولید و ساخت فیلتر هوا و دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکسشرکت چرمه شیز تولید کننده گریدهای مختلف فیلتر هپا و دستگاه­ های تصفیه هوا با اطلاع از این مشکل و با علم به اینکه هر کدام از شرکت های سازنده، فیلتر دستگاه خود را با ابعادی متفاوت با فیلتر دستگاه تصفیه هوای دیگر شرکت ها عرضه می­کند اقدام به طراحی قطعه ­ای برای تبدیل و جایگزینی(Converter) فیلترهای استاندارد موجود با فیلتر­های ناموجود نموده است.

 

اگر موفق به پیدا کردن فیلتر دستگاه تصفیه هوا خود نمی­ شوید برای ساختن و تولید فیلتر دستگاه تصفیه هوا خود با شرکت چرمه شیز تماس بگیرید و درصورتیکه از میان 40 سایز مختلف فیلترهای استاندارد هپا و کربن اکتیو و …، فیلتر مورد نظر خود را نیافتید، بخش ساخت فیلتر شرکت با بهره گیری از تکنولوژی 3D فریم قابل تبدیل فیلتر شما را یکبار برای تعویض دائمی فیلتر دستگاه شما ساخته و راه ­اندازی می­ کند. از دیگر خدمات شرکت چرمه شیز ساخت و تولید باکس های فیلتر (Filter box) و دستگاه تصفیه هوا برای استفاده در موارد خاص بیمارستانی و آزمایشگاه ها(Clean room) و مصارف صنعتی و اماکن عمومی می ­باشد، که پس از اندازه­ گیری نوع و مقدار آلاینده و بازدید از محل توسط کارشناسان شرکت طراحی و انجام می­ گیرد.

تولید و ساخت فیلتر هوا و دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکس

قبل خرید دستگاه تصفیه هوا به چند نکته مهم دقت فرمائید.

 • بعضی برندهای معروف تصفیه هوا توسط یک کارخانه بزرگ اصلی مثل Neotec طراحی و ساخته شده اند، بنابراین با اطلاع از این موضوع می توانید از فیلترهای جایگزین و یا گرید بالاتر همان سازنده برای دستگاه خود استفاده کنید. مانند دستگاه های ایرپروس (Airproce)، هون فرش (Heaven Fresh) و نئوتک (Neotec) و Air buttler که همگی محصول کمپانی نئوتک می باشند.
 • تأئیدیه ­ها و گواهینامه­ های استاندارد دستگاه های تصفیه هوا را از سایت اصلی کشور تولید کننده بررسی و به تاریخ ساخت توجه کنید.
 • مهمترین نکته برای پیش­گیری از خرید دستگاه های استوک و فاقد خدمات پس از فروش مراجعه حضوری به شرکت فروشنده می­ باشد. با دیدن محل فروش دستگاه و چند سوال اساسی و بررسی جواب ها می توانید از گارانتی و خدمات پس از فروش در آینده اطمینان حاصل کنید.

مندرج در ایسنا

 

 

آیا استفاده از دستگاه تصفیه هوا ضروری می باشد؟

در این مقاله به مهمترین حقایق جمع آوری شده که همه ما باید در مورد کیفیت و همین طور آلودگی هوا بدانیم می پردازیم.

اطلاعات مهمی که شما باید در مورد کیفیت هوای تنفسی خود بدانید:

وقتی به تأثیر بحث و گفت وگوی کیفیت هوای آلوده فکر می کنیم، ممکن است هوای مه آلود و غبار آلودی را تصور کنیم که مردم را مجبور به استفاده از ماسک و یا باعث سرفه های پی درپی می شود.

البته کیفیت هوا خیلی بیشتر از اثرات قابل مشاهده، اثرات نامرئی در پی دارد.

در اینجا به مواردی اشاره می­کنیم که احتمالاً اگر در شهرهای بزرگ و یا اطراف مناطق صنعتی سکونت دارید، برخی از آنها را تجربه کرده اید.

گزارش­های محلی آلودگی هوا به صورت برآورد و میانگین تقریبی از تمامی گزارش­های چند ایستگاه می باشد بنابراین احتمال اینکه بخش اصلی آلودگی هوا در یک محل متمرکز و عکس آن نیز متصور می باشد. علاوه بر­اینکه این گزارش ها شامل تمامی آلاینده­ ها، مانند گرد و غبار نیز نمی باشد.

·        کیفیت هوا بر زندگی همه موجودات تاثیرگذار است. امروزه حتی اگر در نزدیکی مرکز تولید آلودگی هوا زندگی نمی کنید، می توانید اثرات تغییر کیفیت هوا را حس کنید. تغییرات اقلیمی و جوی وجابه جایی هوا، قادر به انتقال هوای کثیف به تمام نقاط زمین می باشد، به نحوی که هزاران کیلومتر دورتر نیز می توان آلاینده ها راشناسایی کرد. فقط درصد و اثرات آن ها کمتر می باشد.

·        آلاینده های مختلف در پایین آوردن کیفیت هوا مشارکت دارند. سه آلاینده اصلی منفی در کاهش کیفیت هوا عبارتند از: دی اکسید نیتروژن، ذرات معلق و ازن آلاینده در سطح زمین. با تنفس هوای آلوده به این آلاینده ها سلامت شما به مخاطره می افتد. این سه آلاینده باعث شروع و تشدید بسیاری از مشکلات سلامتی و حال بد و در نهایت بروز بیماری در افراد می باشند.

·        آلودگی هوا باعث ایجاد عوارض مشخصی در افراد می گردد. چطور متوجه اثرات آلودگی هوا بر سلامت خودتان در محل زندگی خود می شوید؟ عوارض عمومی و نشانه های آلودگی هوا عبارتند از تنگی نفس، التهاب قرمز شدن چشم ها و خشکی آزردگی بینی و گلو.

اگر شما دارای مشکلات تنفسی مانند آلرژی یا آسم هستید، قطعاً آلودگی هوا وضع جسمی شما را بدتر کرده و در مرحله دیگری از بیماری قرار خواهید گرفت، فقر کیفیت هوا حتی باعث بیمارهای قلبی مانند بسته شدن رگ ها و پیامد های آن می گردد. با تنفس بیشتر درهوای آلوده مشکلات بیشتری سلامتی شما را تهدید می کند.

هوای کثیف نه تنها به سلامتی جسمانی بلکه تهدیدی برای سلامت فکر و روح افراد جامعه بوده و زمینه ساز بیماری هایی جدی مانند آلزایمر و کندی ذهن می شود. تحقیقات معتبر در سال 2017 نشان می دهد با بالا رفتن میزان آلاینده ذرات معلق ریز  (2.5 PM) درهوا بیماری روحی و افسردگی افزایش یافته و افزایش میزان ذرات معلق درهوا با تشدید و ابتلا به بیماری های روحی ارتباطی مستقیم دارد.

جمع بندی مطالب فوق و این حقیقت که افراد بالغ روزانه 7/600 لیتر هوا تنفس می کنند! به تنهایی اهمیت موضوع را نشان داده و هرچه کیفیت هوا پایین تر باشد مشکلات سلامتی زودتر بروز می کنند، علاوه بر اینکه با فعالیت بیشتر جسمی نفس کشیدن هم بیشتر می شود و اثرات سؤ آلودگی هوا بیشتر آشکار می شود.

آلودگی هوا سالانه باعث مرگ زودرس و پیش از موعد افراد زیادی می شود که حتی ورزش نیز در این مورد نتیجه عکس داده و اثرات منفی بیشتری به بار می آورد بنابراین استفاده از دستگاه تصفیه هوا در باشگاه­های ورزشی ابتکار مناسبی می باشد که هم اکنون در کشور های پیشرفته از موارد تعیین شده برای صدور جواز  فعالیت باشگاه می باشد.

استفاده از دستگاه تصفیه هوای متناسب با حذف آلاینده­های محیط پیرامون ما قطعاً بازدهی بیشتری دارد. چراکه دستگاه­های تصفیه هوا در مدل­های مختلف و با فناوری­های متنوع در کشورهای مختلف کاربرد دارند. مانند استفاده از یون منفی در کشورهایی مانند ژاپن و چین که توسط خریداران درخواست شده طرفداران بسیاری دارد.

بچه­ ها بیشتر از بزرگسالان در معرض صدمات ناشی از آلودگی هوا قرار دارند 

متاسفانه علیرغم تصور جاری کودکان هوای بیشتری نسبت به افراد بالغ تنفس می کنند و به دلیل کوچکتر بودن راه های عبورهوا و مجاری تنفس احتمال خطر انسداد و التهاب راه های تنفسی به خصوص در نوزادان وجود دارد. دستگاه تصفیه هوا در مراکز نگه داری و آموزش بچه ها کمک بزرگی به سلامتی آنها می­کند. باتوجه به این نکته که بچه ­ها در محیط ­های آلودۀ سرباز به دلیل کامل نشدن سیستم ایمنی بدن و حرکت بیشتر، در معرض خطر ابتلا به آسم و دیگر بیماری های تنفسی قراردارند و در طبقه بندی گروه های حساس قراردارند، بنابراین از بازی کردن و حضور در فضای باز آن ها در روزهای آلوده جداً جلوگیری کنید و با برنامه های دیگر در محیطی با هوای پاک آن ها را سرگرم کنید.

یکی دیگر از گروه های حساس در معرض خطر بیماری و بی­ حالی و عدم تمرکز، شامل افراد بازنشسته با گروه سنی بالاتر از 62 سال می باشند، که علاوه بر رعایت نکات دوری از آلودگی هوا استفاده از دستگاه ­های تصفیه هوا و دستگاه تصفیه هوای ماشینی نیز توصیه می گردد.

برای آشنایی و آگاهی بیشتر از آلودگی هوا و وضعیت آن می توانید به گزارش های تهیه شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مراجعه فرمائید.

شرکت چرمه شیز نماینده نئوتک با بیست سال سایقه تأمین هوای پاک در ایران

 

دستگاه تصفیه هوا و جلوگیری از پیامدهای آلودگی هوا

آلودگی هوا با افزایش بیماری های خود ایمنی مرتبط است

بر اساس یافته های مطالعاتی، احتمال ابتلا به بیماری هایی از جمله رماتیسم مفصلی و گردن، پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ذرات معلق افزایش بیشتری دارند.

طبق تحقیقات انجام شده قرارگیری طولانی مدت در معرض هوای آلوده، احتمال ریسک بیماری های خود ایمنی را افزایش می دهد. پیش از این، ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری هایی از جمله سکته ها، سرطان مغز، سقط، و مشکلات سلامت روان اثبات شده بودند.

در یک تحقیق جهانی که در سال 2019 انجام شده به این نتیجه رسیده اند که تقریبا تمام سلول های بدن تحت تاثیر هوای آلوده قرار می گیرند. به تازگی محققان در دانشگاه ورونا متوجه شده اند که قرارگیری طولانی مدت در معرض هوای به شدت آلوده ریسک ابتلا به بیماری رماتیسم مفصلی را 40 درصد، بیماری های التهابی روده مانند کلون را 20درصد و همچنین باعث افزایش 15درصدی احتمال ابتلا به بیماری های بافت مانند لوپوس می شود.

براساس مطالعه منتشر شده در مجله RMD Open، اطلاعات پزشکی جامعی در مورد 81 هزار و 363 زن و مرد ایتالیایی برای پایش شکستگی استخوان بین سال های 2020-2016 انجام شد. در این مطالعه هر شخص با نزدیک ترین مرکز نظارت بر کیفیت هوا در ارتباط بود. نتیجه این مطالعه تشخیص یک نوع بیماری خود ایمنی در بین 12درصد از افراد شرکت کننده بود. در این بررسی میانگین طولانی مدت قرارگیری در معرض ذرات معلق که به عنوان PM 2.5 و PM 10 شناخته می شوند که از منابعی مانند سوخت اتومبیل ها و نیروگاه ها به دست می آید مورد بررسی قرار گرفت. سطح غلظت 30 گرم بر مترمکعب برای PM 10 و 20 گرم بر مترمکعب برای PM2.5 به عنوان مرز نهایی برای سلامتی انسان در نظر گرفته می شود. طبق نتیجه این مطالعه قرارگرفتن طولانی مدت در معرض ذرات معلق بالاتر از این سطح به ترتیب حدود 12 تا 13 درصد احتمال ابتلا به یک نوع بیماری خود ایمنی را افزایش می دهد. مدیر مرکز تحقیقات التهاب در لندن می گوید، این مطالعه بیشتر به شواهدی مبنی بر ارتباط بین قرارگیری در معرض آلودگی هوا، احتمال ابتلا به یک نوع از بیماری های التهابی که به واسطه سیستم  ایمنی ایجاد می شود تاکید دارد، با این وجود او بر این باور است که باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مشخص شود که چرا مناطقی از ایتالیا بیماری های خود ایمنی رشد بیشتری داشته اند و علاوه بر این تاثیرات سیگار کشیدن غیرفعال را بر این یافته ها باید مورد بررسی قرارداد. او تاکید می کند که  برای نتیجه گیری و استنباط اینکه آیا قرارگرفتن در معرض آلودگی هوابه طورخاص باعث افزایش بیماری خود ایمنی می شود یا نه باید تحقیقات بیشتری انجام داد.

یکی از موارد قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا هنگام رانندگی و تردد در مسیرهای شهری است.

محققان بر این باورند که یافته آنها ارتباط تصادفی را ثابت نمی کند فاکتورهای دیگری از جمله زمان شروع علائم بیماری و یا اینکه نظارات بر کیفیت هوا ممکن است منعکس کننده میزان قرارگیری در معرض آلاینده ها نباشد را در نظر گرفته و در نتیجه این یافته ها ممکن است به طور گسترده تری قابل استفاده نباشند زیرا در بین شرکت کنندگان در مطالعه زنان با سن بالا حضور داشتند که با توجه  به سن خطر شکستگی استخوان در آنها بیشتر است. با این وجود، پیش از این مطالعه ثابت شده بود که آلودگی هوا منجر به ناهنجاری های خود ایمنی می شود. همچنین مصرف دخانیات که سهم مشترکی با سوخت های فسیلی دارند به عنوان یکی از عوامل مستعد کننده برای آرتریت روماتوئید در نظر گرفته شده است. یکی از نویسندگان این گزارش و روماتولوژیست دانشگاه ورونا می گوید اخیراً آلودگی هوا به عنوان یکی از بزرگترین خطرات بهداشت محیطی شناخته شده است. او می گوید تحقیقات ما شواهد جدیدی از ارتباط بین آلودگی و بیماری خود ایمنی نشان می دهد. او می گوید یافته ما بر اساس یک منطق بیولوژیکی قوی است اگرچه بعید به نظر می رسد که بتوان مطالعات تصادفی کنترل شده ای را در مورد چنین موضوعاتی انجام داد و اثبات یک ارتباط تصادفی بسیار سخت است!

منبع : Guardian / Air pollution

ترجمه: شرکت چرمه شیز

چگونه آلودگی هوا می‌تواند منجر به سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شود؟

دانشمندان بریتانیایی می‌گویند بالاخره متوجه شدند که چگونه آلودگی هوا می‌تواند باعث ایجاد سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شود. آنها از تحقیقات جدیدی رونمایی کردند که می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک کمک کند.

یافته‌های علمی این پژوهش که شنبه گذشته در کنفرانس سالانه «انجمن اروپایی آنکولوژی پزشکی» در پاریس ارائه شد، علت ابتلای به سرطان ریه در افراد غیرسیگاری را تشریح و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن را مطرح می‌کند. یافته‌های متخصصان نشان می‌دهد که ذرات آلاینده ریز معلق در هوا که در عمدتا درنتیجه احتراق سوخت موتورها و اتومبیل‌ها به‌وجود می‌آیند در ابتلای به سرطان ریه، جهش ژنتیکی و همچنین توسعه تومورهای ریوی تاثیر دارند.

چارلز سوانتون، استاد کالج لندن و محقق موسسه فرانسین کریک که این پژوهش زیر نظر او انجام شده می‌گوید: «سلول‌های سرطانی که موجب جهش می‌شوند معمولا با افزایش سن انباشته می‌شوند ولی عمدتا غیرفعال هستند. ما شاهد این هستیم که آلودگی هوا موجب بیدارشدن این سلول‌های خفته در ریه‌ها می‌شود و آنها را تشویق می‌کند تا رشد کنند و به طور بالقوه تومور ایجاد کنند.»

این محقق در ادامه می‌گوید:‌ «مکانیسمی که طراحی کردیم می‌تواند در نهایت به‌ما کمک کند تا راه‌های مناسب‌تری برای پیشگیری و همچنین درمان ریه‌های افراد غیرسیگاری داشته باشیم. ما حتی می‌توانیم جلوی رشد این سلول‌ها را در زمان آلودگی هوا بگیریم و خطر ابتلای به سرطان ریه را کاهش دهیم.»

دانشمندان می‌گویند در مکان‌هایی با سطح بالای ذرات ریز نه تنها میزان ابتلا به سرطان ریه بالاست که میزان ابتلا به انواع دیگر سرطان هم بالاست. آن‌ها بر این باورند که آلودگی هوا می‌تواند در رشد سلول‌هایی که باعث جهش منجر به سرطان در نقاط دیگر بدن می‌شوند، موثر باشد.

بودجه این تحقیق از سوی مرکز تحقیات سرطان بریتانیا تامین شده است که هدف اصلی آن تجزیه و تحلیل چرایی آغاز و مراحل رشد سرطان ریه با این امید است که راهی جدید برای درمان آن پیدا شود.

دانشمندان بریتانیایی می‌گویند بالاخره متوجه شدند که چگونه آلودگی هوا می‌تواند باعث ایجاد سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شود. آنها از تحقیقات جدیدی رونمایی کردند که می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک کمک کند.

یافته‌های علمی این پژوهش که شنبه گذشته در کنفرانس سالانه «انجمن اروپایی آنکولوژی پزشکی» در پاریس ارائه شد، علت ابتلای به سرطان ریه در افراد غیرسیگاری را تشریح و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن را مطرح می‌کند. یافته‌های متخصصان نشان می‌دهد که ذرات آلاینده ریز معلق در هوا که در عمدتا درنتیجه احتراق سوخت موتورها و اتومبیل‌ها به‌وجود می‌آیند در ابتلای به سرطان ریه، جهش ژنتیکی و همچنین توسعه تومورهای ریوی تاثیر دارند.

چارلز سوانتون، استاد کالج لندن و محقق موسسه فرانسین کریک که این پژوهش زیر نظر او انجام شده می‌گوید: «سلول‌های سرطانی که موجب جهش می‌شوند معمولا با افزایش سن انباشته می‌شوند ولی عمدتا غیرفعال هستند. ما شاهد این هستیم که آلودگی هوا موجب بیدارشدن این سلول‌های خفته در ریه‌ها می‌شود و آنها را تشویق می‌کند تا رشد کنند و به طور بالقوه تومور ایجاد کنند.»

این محقق در ادامه می‌گوید:‌ «مکانیسمی که طراحی کردیم می‌تواند در نهایت به‌ما کمک کند تا راه‌های مناسب‌تری برای پیشگیری و همچنین درمان ریه‌های افراد غیرسیگاری داشته باشیم. ما حتی می‌توانیم جلوی رشد این سلول‌ها را در زمان آلودگی هوا بگیریم و خطر ابتلای به سرطان ریه را کاهش دهیم.»

دانشمندان می‌گویند در مکان‌هایی با سطح بالای ذرات ریز نه تنها میزان ابتلا به سرطان ریه بالاست که میزان ابتلا به انواع دیگر سرطان هم بالاست. آن‌ها بر این باورند که آلودگی هوا می‌تواند در رشد سلول‌هایی که باعث جهش منجر به سرطان در نقاط دیگر بدن می‌شوند، موثر باشد.

بودجه این تحقیق از سوی مرکز تحقیات سرطان بریتانیا تامین شده است که هدف اصلی آن تجزیه و تحلیل چرایی آغاز و مراحل رشد سرطان ریه با این امید است که راهی جدید برای درمان آن پیدا شود.

با وجودی که استعمال دخانیات همچنان مهمترین عامل ابتلای به سرطان ریه محسوب می‌شود دلیل مرگ دستکم ۳۰۰ هزار بیمار مبتلا به این نوع سرطان در سال ۲۰۱۹ این اعلام شد که آن‌ها در معرض ذرات آلاینده ریزی بوده‌اند که از اگزور خودروها خارج می‌شود.

این درحالیست که نام آلودگی هوا همزمان با بیماری‌های مهم دیگری نظیر آسم، تنگی‌نفس، انسداد ریوی، مشکلات قلبی و عروقی و حتی زوال عقل عجین شده است. اما ابتلای افرادی که در زندگی‌شان یک نخ هم سیگار نکشیده‌اند به این نوع سرطان برای مدت‌های طولانی یک معما بود.

واقعیت این است که آلودگی هوا تاثیر به مراتب منفی‌تری بر «امید به زندگی» در مقایسه با سیگاری بودن یا زندگی در مناطق جنگی می‌گذارد. مطالعات جدید نشان می‌دهند که حتی التهابات مغزی ناشی از آلودگی هوا تعداد اسپرم‌ها را کاهش و از قدرت باروی می‌کاهد.

پژوهشگران در بریتانیا با آزمایش رابطه بین ذرات ریز، التهاب ریه‌ها و متعاقب آن بیدار شدن سلول‌های خفته به این نتیجه رسیدند که جهش در «گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی» (EGFR) می‌تواند باعث بروز سرطان ریه در افرادی شود که در زندگی خود حتی یک‌بار هم سیگار نکشیده‌اند. پژوهشگران در این تحقیق داده‌ها و نمونه‌های مربوط به ۴۰۰ هزار نفر را در بریتانیا، کره‌جنوبی و تایوان با میزان آلودگی هوای متفاوت، مورد سنجش قرار داده‌اند.

افرادی که جفرافیای محل سکونتشان آلودگی هوای بالاتری دارد، بیشتر در معرض این نوع سرطان قرار دارند. دانشمندان در ادامه موش‌های آزمایشگاهی که گیرنده‌های فاکتور رشد اپیدرمی‌شان دچار جهش شده بود را در معرض هوای آلوده شهرها (به میزان نرمال) قرار دادند. نتایج نشان داد که موش‌هایی که در معرض آلودگی هوا قرارداده شده بودند در مقایسه با سایرین بیشتر در معرض ابتلای به سرطان قرار داشتند.

اما قسمت جالب این نتایج این بود که دانشمندان دریافتند با بلوکه کردن یک مولکول به‌نام اینترلوکین ۱ بتا IL-1β (interleukin-1β) که معمولا به‌عنوان عامل تورم و در واکنش به قرارگرفتن در معرض ذرات ریز کوچک‌تر از ۲.۵میکرون، آزاد می‌شود می‌توان مانع رشد سرطان در موش‌های آزمایشگاهی شد.

تونی ماک، استاد دانشگاه چینی هنگ‌کنگ که در این تحقیق مشارک نداشته کسب چنین نتایجی را جذاب و هیجان‌انگیز توصیف کرد. او با انتشار بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که با توسعه این شیوه بشر بتواند در آینده از اسکن ریه برای جستجوی ضایعات پیش سرطانی و تلاش برای معکوس کردن آنها با تجویز داروهایی مانند مهارکننده‌های اینترلوکین 1β استفاده کند.

تیم تحقیقاتی با تاکید بر اینکه نیاز به آزمایش‌های تکمیلی دیگری تا به‌نتیجه رسیدن قطعی این شیوه وجود دارد بر لزوم کاهش آلودگی هوا تاکید کرد. به‌زعم دانشمندان این پژوهش درست است که احتمال ابتلای به سرطان ریه از طریق هوای آلوده در مقایسه با استعمال دخانیات کمتر است ولی از این حیث که بشر کنترلی بر هوایی که تنفس می‌کند ندارد، اهمیت دارد.

منبع: یورونیوز

قبل از خرید دستگاه تصفیه هوا لطفاً به نکات مهم زیر توجه فرمایید

امروزه استفاده از دستگاه تصفیه هوا نه تنها برای بیماران تنفسی و قلبی یا پیوند عضو ضروری است، بلکه افراد سالم نیز برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و یا جلوگیری از تضعیف و آسیب دیدن ارگان‌های مهم بدن و حفظ سلامتی خود و خانواده‌ی خود از دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌کنند. به این دلیل لازم دیدیم نکات دارای اهمیت و قابل‌توجه برای خرید دستگاه تصفیه هوا را در مقاله‌ای کوتاه توضیح دهیم:

1) قبل از خرید دستگاه تصفیه هوا نیاز خود را مشخص و اندازه و حجم تقریبی محل استفاده از دستگاه را برآورد کنید.

2) در صورت امکان برای خرید دستگاه حضوری مراجعه کنید و دستگاه را از نزدیک ببینید و یا در جایی دیده باشید؛ چرا که عکس ها همیشه واقعیت را نشان نمی‌دهند. دستگاه را در دورهای مختلف عملکرد فن امتحان کنید و به صدای آن توجه کنید.

3) به فروشنده‌های قابل اعتماد مراجعه کنید و از اعتبار شرکت‌های سازنده و واردکننده اطمینان حاصل کنید. امروزه دستگاه‌های استوک و یا با گریدهای ساخت متفاوت در دنیا با کیفیت‌های متفاوت عرضه می‌گردند.

4) به سال ساخت دستگاه توجه کنید. پس از پنجاه سال که از حضور اولین نسل دستگاه‌های تصفیه هوا در بازار می‌گذرد، تکنولوژی ساخت آن‌ها بسیار پیشرفت کرده و علیرغم آنکه عملکرد مشابهی دارند، امکانات متفاوتی در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند. مثلاً تکامل فن دستگاه به ما امکان کار مداوم و دائمی دستگاه را با صدای کم می‌دهد که برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی ضروری است و یا سنسورهای لیزری که نه تنها گزارش وضعیت دقیق آلودگی هوای محیط را می‌دهند، بلکه در صورت استفاده از کنترل اتوماتیک دستگاه در وضعیت‌های مختلف عملکرد حذف آلاینده‌ها را به صورت هوشمند به عهده می‌گیرند که در صورت فراموش کردن تغییر وضعیت دستگاه مزیت قابل توجهی است.

5) اطمینان از امکان تهیه قطعات تعویضی و یدکی دستگاه‌ها مانند فیلترها و بردهای الکترونیک دستگاه در آینده اهمیت دارد، چرا که بسیاری از برندهای خوبِ دستگاه‌های تصفیه هوا در سالیان گذشته با حضوری قوی وارد بازار شده‌اند و پس از مدتی فروش و ارائه خدمات، خواسته یا ناخواسته از ادامه کار صرف نظر کرده‌اند و مشترکین زیادی را بدون فیلتر و سرویس‌های پیش‌بینی‌شده، با دستگاه‌های کاملاً سالمِ غیرقابل استفاده به جا گذاشته‌اند. متاسفانه تکرار این نمونه نیز در بازار ما بسیار به چشم می‌خورد. شرکت چرمه شیز در مدت بیست سال خدمت مشتریان خود را بدون فیلتر و قطعه نگذاشته است.

7) در زمان خرید دستگاه از وجود فیلتر و قطعات یدکی دستگاه مطمئن شوید. فیلتر هسته اصلی دستگاه تصفیه هوا است و در صورت نبودن آن، شما یک وسیله بی‌مصرف خواهید داشت. به منطقی بودن قیمت فیلترها نیز توجه کنید چرا که شما به دلایل مختلفی تصمیم به تعویض فیلتر می‌گیرید و شاید گاهی اوقات این مدت کوتاه تر از زمان در نظر گرفته شده باشد.

نکته مهم و اصلی دیگر، مجهز بودن دستگاه به فیلتر هپا و فیلتر کربن اکتیو می‌باشد. دستگاه‌های تصفیه هوا با بازدهی خوب در ایران باید به دو فیلتر بالا مجهز باشند. روش‌های دیگر تصفیه نیز می‌تواند به توان دستگاه شما بیافزاید، ولی وجود فیلترهای هپا و کربن ضروری است. البته تکنولوژی ساخت فیلتر هپا در اختیار کشورهای زیادی نیست و باید به نوع هپا و استاندارد درجه‌بندی کیفیت آن توجه کرد.APHC600A فیلترها 4

بعد از توجه به نکات گفته شده، انتخاب دستگاه مطلوب، به سلیقه و توجه شما به طراحی دستگاه بستگی دارد. خوشبختانه امروزه دستگاه‌های باکیفیت داخلی و خارجی مختلفی وجود دارند که می‌توانید با مشاوره کارشناسان باتجربه برای سلامتی خود و خانواده‌تان و خصوصاً پیشگیری از ابتلا به بیماری گروه‌های آسیب پذیر، نوزادان، بچه‌ها، بیماران، سالمندان و افزایش طول عمر آن‌ها، یکی را انتخاب و از هوای پاک آن بهرمند شوید.

شرکت چرمه شیز افتخار بیست سال خدمت و مشاوره به مشتریان خود را دارد و همیشه کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره‌های تماس با کارشناسان شرکت چرمه شیز:

۰۲۱۸۸۶۱۳۹۰۳-۰۲۱۸۸۰۵۵۷۲۸-۰۲۱۸۸۰۵۵۷۲۷

هوای آلوده با چاقی و آسم در کودکان مرتبط است

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض میزان بالای آلودگی هوا می‌تواند باعث چاقی در کودکان شده و آن‌ها را بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسم قرار دهد.

در این مطالعه آمده که کودکان چاق ۷۹ درصد بیشتر امکان ابتلا به آسم را دارند.

بین هوای آلوده، چاقی و بروز آسم در دهلی، پایتخت هند که هر ساله هوای خطرناکی را تجربه می‌کند، بیشترین ارتباط بوده است.

براساس این تحقیق، در حالی که عوامل متعددی برای چاقی در کودکان وجود دارد، « آلودگی هوای محیط می‌تواند عامل مهمی باشد».

این تحقیق که توسط بنیاد مراقبت از بیماری‌های ریوی و مرکز آموزشی و تحقیقاتی ریه انجام شده، اولین تحقیق در هند است که بین کودکان دارای اضافه وزن، بیماری آسم و آلودگی هوا ارتباط پیدا کرده است.

کارشناسان مدتهاست هشدار داده‌اند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای ناپاک می‌تواند به بروز بیماری‌های تنفسی به ویژه در بین کودکان منجر شود.

آنها می‌گویند که برای محافظت از کودکان اقدامات فوری لازم است.

بنیاد مراقبت از بیماری‌های ریوی، ۳۱۵۷ کودک را در ۱۲ مدرسه به طور تصادفی انتخاب کرد. این افراد از دهلی و شهرهای جنوبی هند نظیر کوتایام و میسور بودند. هر دو این شهرها دارای هوای نسبتا پاک هستند.

بررسی‌های انجام شده نشان داد که ۳۹.۸ درصد کودکان ساکن دهلی در مقایسه با ۱۶.۴ درصد کودکان از شهرهای کوتایام و میسور دارای اضافه وزن هستند.

دهلی از جمله آلوده ترین شهرهای جهان است.

هر سال، آلودگی هوا در این شهر ۹ برابر بیشتر از استانداردهای سازمان بهداشت جهانی است. آتش سوزی‌های کشاورزی و آتش بازی جشن‌ها، باعث ایجاد دود غلیظی بر فراز این شهر می‌شود.

دکتر سوندیپ سالوی، مدیر مرکز آموزشی و تحقیقات بیماری‌های ریوی در پونای هند گفته که این تحقیق تایید می‌کند که تنفس چنین هوای ناپاکی می‌تواند کودکان را چاق کند.

او همچنین گفته که آلاینده‌های موجود در هوا حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که به عنوان “چربی زا” شناخته می‌شوند و می‌توانند متابولیسم فرد را تغییر دهند. این مواد ترکیبات شیمیایی خارجی هستند که فرض بر این است که رشد طبیعی و تعادل متابولیسم لیپیدها را مختل می‌کنند.

دکتر سالوی به بی‌بی‌سی گفت: “وقتی فردی هوای آلوده تنفس می‌کند این مواد (چربی زا) وارد بدن می‌شوند و سیستم غدد درون ریز را مختل کرده و منجر به چاقی می‌شوند.”

به گفته دکتر سالوی کودکان آسیب پذیرتر هستند به این دلیل که فعال‌تر از بزرگسالان هستند و میزان هوای دریافتی آن‌ها بیشتر است، این “باعث می‌شود که بیشتر مستعد استنشاق این آلاینده‌ها باشند”.

این مطالعه همچنین نشان داد که علائم آسم و حساسیت مانند خارش چشم و پوست و سرفه در کودکان مدرسه‌ای در دهلی در مقایسه با کودکان درمدرسه‌های کوتایام و میسور به میزان قابل توجهی بالاتر است.

دست کم ۲۹.۳ درصد از کودکان دهلی در حین آزمایش تنفس دچار انسداد جریان هوا و یا آسم شدند. این در حالی است که این میزان در کودکان کوتایام و میسور ۲۲.۶ درصد بود.

به گفته محققان، این تفاوت به رغم این واقعیت است که دو عامل اصلی مرتبط با آسم دوران کودکی، سابقه خانوادگی بیماری و وجود فرد سیگاری در خانواده، در شهرهای جنوبی بیشتر شایع بود.

دکتر آروین کومار از بنیادی بیماری‌های ریوی گفت: “این تحقیق شیوع قابل توجهی از علائم تنفسی و آلرژیک، آسم و چاقی را در کودکان دهلی نشان داده و آلودگی هوا ارتباطی احتمالی با هر سه مورد دارد.”

به گفته او “زمان آن فرارسیده که مسئله آلودگی هوا در دهلی و دیگر شهرها به طور اصولی حل شود تا آینده فرزندان ما نجات یابد.”

منبع: https://www.bbc.com/persian/science-58432819

چگونگی تاثیر بیماری کووید 19 بر حاملگی

آیا واکسیناسیون در دوران بارداری توصیه می گردد؟

آیا تزریق واکسن کووید 19 باعث نازایی و عقیم شدن می گردد؟

اگر فکر میکنید آبستن هستید یا در آینده ای نزدیک قصد این کار را دارید.

برای تصمیم گیری در دوران همه گیری بیماری کووید 19، هم زمانی این دو ممکن است سوالات زیادی را در ذهن شما وارد کند، که جواب هر کدام در تصمیم شما نقش مهمی دارند.

با مطالعه نتیجه آخرین تحقیقات توسط (NIH) موسسه ملی سلامت، جواب سوالات خود را از تحقیقات در جریان، معتبرترین سازمان بهداشت دنیا بگیرد. در ضمن پاسخ سوالات بیشتری هم که ممکن است توسط افراد دیگری در شرایط شما مطرح شده و ممکن است برای شما نیز اهمیت داشته باشد را بخوانید و بیشتر بیاموزید.

 • در صورت مثبت شدن جواب تست کووید19 آیا خطری نوزاد من را تهدید می کند؟

تا امروز بررسی ها نشان می دهند که همزمان شدن دوره ی حاملگی با ابتلا مادر به کووید 19 علت مواجهه با خطری جدی برای کودک نبوده و رویارویی با این وضع غافلگیرکننده نیست، اگر چه فرد علائم بیماری را داشته و یا نداشته باشد.

تحقیقات پی گیر توسط NIH و نتیجه بررسی ها بیانگر ایمن بودن استفاده از داروی رمدسیویر Remdesivir برای معالجه کووید 19 در دوران حاملگی می باشد.

منبع: Eunice Kennedy Shriver national institute of child health and human development

اثرات یون منفی Health line 2019

Health line 2019

اثرات یون منفی

آیا لحظاتی را در کوهستان، ساحل دریا یا به طور ناگهانی در زمان وقوع طوفان و یا قبل از بارندگی در طبیعت بوده اید؟ قطعاً متوجه احساسی قدرتمند از زندگی که درون شما را به لرزه در می آورد و کاملاً حالات شما را تغییر می دهد شده اید.

این تغییر مود به دلیل وجود مقدار زیاد یون منفی در هوا و محیط پیرامون شماست.

یون های منفی ملکول های شناور دارای شارژ الکتریکی در هوا و اتمسفر می باشند.

یون های منفی موجود در طبیعت، هزاران هزارتن در جاهایی شامل:

 • پرتو ماورابنفش(UV) تابیده از خورشید
 • تخلیه الکتریکی در هوا بعد از رعد و برق و صاعقه ناشی از برخورد ابرها
 • آبشارها، یا هر پدیده ای که باعث برخورد آب شود، مانند برخورد امواج با صخره ها
 • تولید یون منفی، در رویش گیاهان و رشد بسیاری از درختان

بسیاری از محققین بر اثرات مثبت یون منفی، بر اساس واکنش شیمیایی یون های منفی بر بافت های بدن و DNA ما عقیده دارند همانطور که فهرست خلاصه از آنها را در زیر آورده ایم.

اثبات شده و پژوهش گران تعیین کرده اند که در معرض یون منفی بودن:

1-برای بسیاری از مردم، عوارض افسردگی را کاهش می دهد.

2-تاثیر فعال و مداوم بر برخی از سیستم های بدن، جلوگیری از ناتوانی حافظه و شناسایی

3-تقویت و گسترش فعالیت ضد میکروبی

می دانیم اما هنوز مدارک کافی وجود ندارد:

4-کاهش سروتونین برای کمک به کنترل اضطراب

5-پایین آوردن فشار خون

6-بهبود و افزایس توان تنفس

Healthline.com/health/negative-ions

teqoya.com

 

سبد خرید
هیچ محصولی در سبد خرید نیست
ادامه خرید
0
با کلیک روی صفحه نوار مقایسه مخفی می شود
مقایسه