وبلاگ

آلودگی هوا در پاییز و پایین آمدن کیفیت هوا

شروع فصل پاییز با سرد شدن ناگهانی هوا و تغییر رنگ طبیعت و مرگ برگ های درختان پس از پایان تابستان با تحرک مشهود در شهرهای بزرگ و خروج جامعه از رخوت برای همۀ ما آشناست. از مشخصات دیگر پاییز آغاز سال تحصیلی جدید و ترافیک سنگین خیابان ها بخصوص در ساعاتی خاص است.
آشنایی هرچه بیشتر با طبیعت و اثرات هر کدام از انواع آلاینده های هوا در فصل پاییز به همراه آلاینده های منتشر شده توسط ساخته های دست بشر به ما امکان شناخت و آمادگی برای پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها و درمان حساسیت های آزار دهنده را می دهد. عوامل ایجاد حساسیت های فصلی در فصل پاییز نسبت به فصول دیگر متفاوت و موثرتر هستند. در فصل پاییز آلرژن ها بسیار متنوع و زیاد هستند . مهمترین آنها عبارتند از :
۱. بقایای بافت های مرده برگ و گل های منتشر شده در هوا
بادهای پاییزی باعث انتشار، پخش و معلق شدن گرده ها و ارگان های سست گیاهان در هوا شده، و تنفس و تماس با آلرژن ها باعث بروز علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش بینی و چشم توأم با خارش اعضا بدن می گردد. گیاه ابروسیا یکی از مهمترین آلرژن های فصل پاییز است. نوعی از ابروسیا قادر به تولید روزانه یک میلیون دانه گرده بسیار ریز است که کیلومترها دورتر از محل رشد نیز در هوا مشاهده می شود.
۲. از دیگر عوامل طبیعی آلرژی کپک (Mold) است که با شروع فصل پاییز و روشن شدن وسایل گرمایشی سریع تکثیر شده و اسپورهای معلق شده در هوا با تنفس وارد سیستم تنفسی می شود و باعث آزار و علائم دیگر آلرژی می شود.
۳. از خطرناک ترین عوامل آلرژی در فصل پاییز مایت(Mite) است. مایت ها کنه های بسیار ریزی هستند که در دهه های اخیر بسیار متنوع و زیاد شده اند. تخم مایت با حداقل رطوبت در وضعیت آماده برای رشد خود را حفظ می کند، به این دلیل اکیداً توصیه می شود که با حولۀ مرطوب و خیس از نشستن بر روی مبل و رختخواب پرهیز کنید. تخم های مایت بسیار ریز هستند و به راحتی مدت زیادی درهوا معلق می مانند. مایت ها علاوه بر حساسیت های تنفسی باعث حساسیت های پوستی شده و زمینه شروع بیماری های پوستی مانند اگزما و خارش را پدید می آورند.
۴. بخش دیگری از خطر ابتلا به بیماری های ریوی و تنفسی در هوای پاییزی عوامل مصنوعی مانند گازهای سمی خروجی از اگزوز ماشین ها و یا موتور خانه ها و تاسیسات گرمایشی هستند که معمولا با سوخت های فسیلی کار می کنند. در فصل پاییز همزمان با سرد شدن هوا و پدیده وارونگی هوا (Inversion) گازها و آلاینده های هوا به مدت طولانی در سطح تنفسی قرار می گیرند و باعث بیماری های مختلف تنفسی و قلبی می شوند.
بهترین راه برای جلوگیری از خطرات آلودگی هوا بخصوص در فصل پاییز رعایت جلوگیری از تولید آلاینده ها مانند عدم استفاده از وسیله نقلیه شخصی و تردد با وسایل نقلیه غیر آلاینده است، ماندن در خانه و استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای افراد بیمار و استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای مدارس از راه های قابل اجرا و واقعی و موثر حذف و کاهش آلاینده ها است که در طی سال های اخیر به کمک افراد زیادی آمده و از اثرات سؤ آلودگی هوا در فصل پاییز کاسته است.
شرکت چرمه شیز با بیش از بیست سال سابقه ارائه خدمات در زمینه تصفیه هوا از پیشگامان این رشته است.
دستگاه های تصفیه هوا نئوتک با نمایندگی شرکت چرمه شیز از بهترین و معتبرترین محصولات صنعت تصفیه هوا است که علاوه بر داشتن گواهینامه های بین اللملی معتبر در کشور ما نیز نامی قابل اعتماد کسب کرده و مورد تائید اداره استاندارد است.

حفظ و نگه داری آثار ارزشمند هنری در منازل (تابلوهای نقاشی)

 بسیاری از ما مالک آثار هنری با ارزشی هستیم که از گذشته به ما رسیده است و یا خودمان در فرصت هایی آنها را خریداری کرده ایم. نگهداری و مالکیت تابلوهای نقاشی، فرش های زیبای ایرانی، مجسمه های برنزی، کتاب ها و خطاطی های دوره های گذشته و بسیاری دیگر از اشیاء قدیمی و ظریف با ویژگی های خاص هنرمندان و صنعت گران هر یک از مناطق مختلف جهان همیشه مرسوم بوده و دارای اهمیت است. بخش اصلی این میراث با مالکیت عمومی متعلق به ملت و عموم مردم است. مسئولیت حفاظت و مرمت از این آثار در فضای باز، شامل قصرها و ساختمان ها و قلعه های قدیمی و دیگر سازه های مهندسی مانند پل های قدیمی و کاخ های شاهان و مکان های مذهبی و معابد را ارگان های تحت نظر دولت ها با عنوانی مانند سازمان حفظ میراث فرهنگی در کشورهای مختلف به عهده دارند. آثار باستانی و هنری حساس تر در موزه ها تحت نظارت و مراقبت متخصصین تحصیل کرده در رشته های مربوطه با تجارب بالا نگه داری و بررسی می شوند. تشکیل سازمان های حرفه ای با صرف هزینه های زیاد همگی نشان دهنده اهمیت ارزش معنوی و مادی این اشیاء  بوده و کلا معرف هویت و فرهنگ تمدن های مختلف اقوام بشری ساکن در هر منطقه است که همگی تحت نظر سازمان ملل با نام و عنوان میراث فرهنگی و تاریخی بشر شناخته می شوند.

بخش دیگری از این آثار که در ابتدای مقدمه به آن اشاره کردیم در مالکیت شخصی افراد بوده و در خانه ها و دفاتر کار و مکان های خصوصی دیگر نگهداری می شوند. با توجه به اینکه بسیاری از این آثار هنری و قدیمی همان مقدار نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند که اشیاء موزه ها مورد توجه قرار می گیرند و از نظر مالی نیز برای مالک خود در حکم سرمایه ایی قابل ملاحظه محسوب می شوند، باید برای نگهداری از آنها  از افراد خبره استفاده کرد و حتی المقدور با یادگیری موارد مهم از تخریب آنها در دراز مدت و آسیب دیدگی های ناگهانی این اشیاء جلوگیری نمود.

در اینجا به بارزترین ترین نکات قابل اجرا در منازل برای هرچه بهتر نگه داری این آثار هنری اشاره می کنیم، توجه به این نکات دارای اهمیت است و توسط کارشناسان موزۀ بریتانیا توصیه شده است.

 1. خطرناک ترین عامل تخریب آثار هنری رطوبت محیط است، بسیاری از تابلو های نقاشی نفیس و کتاب ها و آثار خطاطی و نقاشی خط با توجه به اینکه بر روی بوم و پوست و کاغذ کشیده و اجرا شده اند در اثر رطوبت ناشی از پخت و پز و دم کردن چایی و غیره، به تدریج و سپس کاملاً از بین می روند. بنابراین باید از ایجاد رطوبت در محل نگهداری موارد فوق جلوگیری کنید و در صورت مرطوب بودن محل، یا رطوبت را پایین بیاورید و یا آثار را به محلی دیگر انتقال دهید. امکان استفاده از دستگاه های رطوبت گیر نیز وجود دارد.
 2. تغییرات مدام درجه حرارت محیط، که باعث وارد آمدن ناگهانی و شوک در اثر تغییرات انقباض و انبساط به آثاری مانند مجسمه و کارهای چوبی ظریف و تغییر شکل و کاهش ارزش این اشیاء می گردد.
 3. ورود گرد و غبار و دوده از درز در و منافذ پنجره ها به محیط، که در دراز مدت به تمام قسمت های اشیاء نفوذ و با ایجاد جرم در قسمت هایی که دسترسی و تمیز کردنشان غیرممکن یا بسیار سخت است، باعث از کار افتادن وسایل قدیمی مانند ساعت های دست ساز و یا وسایل قدیمی اندازگیری، ترازوهای دقیق وزنه ای و وسایل دیگر ابزار آلات مهندسی و دریا نوردی و غیره می گردد. البته جرم ناشی از تجمع و چسبندگی آلاینده ها از درخشندگی تمام آثار هنری می کاهد و تمیز کردن غیرحرفه ای نیز گاهی منجر به صدمه دیدن اثر اصلی می شود.

درمورد جلوگیری از ورود گرد و غبار باید بوسیله درزگیر در و پنجره ها و یا دیگر مواد آب بندی نفوذ هوا به داخل کمک بگیریم و  البته کار اصولی تر استفاده از دستگاه تصفیه هوا است.

دستگاه های تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا با کمترین هزینه، هوای محل نگهداری اشیاء را کاملاً تصفیه کرده و از کثیف شدن و پوسیدگی آنها ممانعت به عمل می آورد. از طرفی استفاده از روش های فیلتراسیون در موزه ها و نمایشگاه های بازدید از این آثار برای جلوگیری از عوامل مختلف آسیب رسان متداول است. یکی از تجربیات شرکت چرمه شیز در این خصوص همکاری شرکت چرمه شیز با سازمان نگهداری از اسناد ملی در دهه گذشته بود که در معرض خطر هجوم عوامل قارچ و میکروارگانیزم های کاغذ خوار قرار داشت که پس از بررسی و شناخت عامل اصلی در سالن ها و کانال های هوا و پاکسازی سطوح و هوای محیط خطر برطرف شد و پس از آن با اجرای طرح تصفیه هوا  از ورود هر نوع آلاینده ای قبل از ورود هوا  به محل  نگه داری اسناد جلوگیری به عمل آمد.

از دیگر موارد استفاده از دستگاه های تصفیه هوای چرمه شیز، همکاری شرکت با بخش های مرمت و بازیابی سازمان میراث فرهنگی و جلوگیری از انتشار گرد و غبار برخاسته از سطوح آثار فلزی و سفالی زیرخاکی در زمان کار کارشناسان در تهران و شهرستان های کشور بوده است. لازم به ذکر است که گرد و غبار این اشیاء می توانند حامل عوامل بیماری زای خطرناکی برای کارشناس باشند که در صورت تنفس باعث بیماری های جدی ریوی می شوند.

دنیای اقتصاد

با انتخاب دستگاه تصفیه هوا مناسب راحت تر نفس بکشیم

اگرچه معمولاً نمی توانیم آلودگی هوا را عیناً رویت کنیم، ولی ثابت شده است چگونگی تنفس هوا بر وضعیت سلامتی ما اثرات بسیار مهمی دارد. چرا که بسیاری از آلاینده های خطرناک هوا نامرئی هستند. آلودگی هوا می تواند مشکلات زیادی برای نفس کشیدن ما ایجاد کند. شروع  ناگهانی آلرژی و حملات آسم و تنگی نفس از جمله این مشکلات ریوی هستند که گاهی مستلزم معالجات طولانی هستند. حضور طولانی در موقعیت تنفس در مکان های آلوده احتمال تهدید و ابتلا به بیماری های جدی تنفسی را به خصوص در بچه ها و گروه های حساس بیش از پیش افزایش می دهد. نگرانی ها فراتر از بیماری های سهل العلاج بوده و مدت هاست که رابطه میان افزایش ابتلا به بیماری های قلبی و انواع سرطان ها با ساکنین شهرهای آلوده به هوای انباشته از آلاینده های شیمیایی و ذرات معلق و همچنین گازهای سمی و خروجی از وسایل نقلیه موتوری به اثبات رسیده ضمناً گروهی دیگر از آلاینده ها، میکروارگانیزم های بیماری زا هستند که برای ازبین بردنشان استفاده از دستگاه های تصفیه هوا الزامی است.

برخی از مردم بر این باورند که خطرات ناشی از آلودگی هوا فقط در خیابان ها و خارج از ساختمان های محل زندگی مان، سلامتی ما را تهدید می کند و در مکان های سرپوشیده مانند خانه ها و مدارس و دفاتر کار و غیره تهدیدی جدی به شمار نمی آیند در تبلیغات نیز برای نشان  دادن آلودگی هوا بیشتر از عکس ماشین هایی در حال دودکردن و یا دودکش هایی از کارخانه ها با حجم زیادی از دود خروجی و زمینه آسمان باز استفاده می کنند در صورتیکه تمامی گزارشات نشان دهندۀ بیشتر و حتی چند برابر بودن آلودگی هوا در فضای سرپوشیده نسبت به خیابان ها و بخش های باز هستند. بسیاری از افراد پس از استفاده از دستگاه تصفیه هوا و در زمان تمیز کردن و یا تعویض فیلتر هپا متوجه قشری سیاه رنگ از آلاینده های هوا بر روی فیلتر می شوند که در صورت عدم جذب توسط فیلتر وارد ریه می شود. هدف اثرات بد آلودگی هوا در هر دو صورت چه درون و یا بیرون از خانه، در درجه اول افراد دارای سابقۀ هر نوع بیماری هستند، تحقیقات نشان می دهد که افراد گروه های حساس خیلی بیشتر در معرض آسیب پذیری هستند.

دکتر نادیا هنسل(Dr.Nadia Hansel) از محققین برجسته دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins) با سابقه طولانی بررسی اثرات آلودگی و آلاینده های هوا، در تکمیل توضیحات خود می نویسد: تمامی مردم در معرض خطر آلودگی هوا هستند اما افراد مبتلا به بیماری های حاد و مزمن تنفسی خیلی صدمه پذیرتر و بیشتر مستعد از دست دادن سلامتی شان هستند.

در بیرون با چه آلاینده ای روبرو هستیم: برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا باید نوع آلاینده ای که با آن روبرو هستیم را بشناسیم، و هیچوقت بدون تحقیق کافی اقدام به خرید دستگاه تصفیه هوا نکنید و از نمایشگاه های معتبر همانند نمایشگاه شرکت چرمه شیز بازدید کنید.

انواع مختلف آلاینده های هوا بر سلامتی ما اثرات جبران ناپذیر می گذارند. در تابستان زمانی که هوا گرم است گاز نامرئی به نام ازن در هوا وجود دارد و آلایندۀ اصلی فصول گرم است، ازن تنفس را دچار مشکل و سخت می کند. ازن با تابش نور خورشید و واکنش بین اکسیژن و گازهای فسیلی  ناشی از خروجی وسایل نقلیه تشکیل می گردد و یکی از شش آلاینده  اصلی خطرناک هوا به شمار می آید.

تنفس ازن باعث التهاب جداره مسیرهای سیستم تنفسی و ریه ها شده و احساس  تنفس سخت را به خصوص در بیماران ریوی و مبتلایان به آسم و آلرژی ایجاد می کند.

امروزه فوائد استفاده از دستگاه های تصفیه هوا به اثبات رسیده است، شرکت Neotec یکی از پیشگامان ساخت دستگاه تصفیه هوا در دنیاست، دستگاه های تصفیه هوا Neotec در بیش از چهل و پنج مدل برای متراژهای مختلف به سلیقه خریدار پیشنهادی متناسب با قیمت مناسب تولید و ارائه می شود.

تسنیم

 

 

استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای داشتن خوابی عمیق و کافی

محققان پژوهشکده پزشکی هاروارد از رازهای خواب عمیق و آسودۀ شبانه پرده برداشتند. خوابیدن کافی (هشت ساعت در شبانه روز) و بدون بیدار شدن های مدام هم تراز دیگر اصول حفظ سلامتی مهم است. در تمام روش های توصیه شده قدیمی و جدید برای حفظ سلامت بر رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی و بهداشت دندان ها در کنار خواب با کیفیت، تاکید شده است. با کم خوابی شبانه  نه تنها روز سختی را در پیش خواهیم داشت بلکه مشکلاتی هم در آینده برای سلامتی ما پیش خواهد آمد این مشکلات دامنه وسیعی از بیماری ها مانند: دیابت تا فشار خون، افزایش وزن و حمله قلبی را دربرمی گیرد، بی خوابی حتی حالتی کسالت بار از بیماری شبیه به شروع سرماخوردگی در ما ایجاد می کند. بیداری پس از خواب با کیفیت و زمان کافی، احساس سرزندگی و حالی سرشار از انرژی توام با آمادگی برای انجام امور مختلف را پس از استراحت کامل در ما بوجود می آورد.

یکی از عوامل مهم خواب خوب، به موقع و باکیفیت پاک بودن هواست، علاوه بر تحقیقات کارشناسان تجربۀ شخصی خود ما نیز نشان می دهد هوای پاک نه تنها خواب خوب بلکه میل به غذاخوردن را نیز در ما افزایش می دهد، زمانی که از شهر خارج می شویم و برای استراحت به شهرستان می رویم یکباره از تمام گرفتاری های زندگی در شهرهای بزرگ دور می شویم و پس از چند روز صحت گفته های بالا تائید می شود.

تنفس هوای پاک به طور غیر مستقیم نیز بر تمام فعالیت های ما تاثیر می گذارد، بسیاری از هنرمندان و فعالان دیگر رشته های نیازمند به برخورداری از تمرکز برای خلق آثار و تولیدات جدید و همچنین تصمیم گیری های مهم خود به جاهای کم سروصدا و خارج از محل های آلوده می روند و نتیجه بسیار بهتری می گیرند.

تا زمانی که آلودگی هوا وجود دارد استفاده از دستگاه های تصفیه هوا نیز نیازی در جهت تامین سلامتی بیماران و ساکنین محیط های شهری و صنعتی آلوده است.

خبرآنلاین

 

 

لزوم استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در تابستان

لزوم استفاده از دستگاه ­های تصفیه هوا در تابستان

ازن با دو شهرت بد و خوب گاهی باعث سردرگمی ما می ­شود و فراموش می­ کنیم که آیا ازن مفید بوده و یا خطرناک است.

لایه ازن در قسمت بالای اتمسفر زمین از ما و کره ­زمین در مقابل اشعۀ خطرناک و زیان آور خورشید محافظت می­ کند در نتیجه باعث پدیدۀ شگفت انگیز حیات در سیاره ما می­ گردد. ازن سطح زمین یا (Ground level ozone) از واکنش و ترکیب اکسیدهای نیتروژن و گازهای آلی فرار با یکدیگر در مجاورت نور خورشید در حرارت بالا شکل گرفته و معمولاً آلایندۀ اصلی هوا در فصل تابستان است  و برای گیاهان خطرناک بوده و به تمامی جانداران ساکن سیاره زمین صدمه می­ زند.

اگرچه توجه ما به آلاینده ­های هوا و بخصوص گاز ازن بالاتر از حد مجاز در فصل تابستان به اندازه آلودگی هوای پاییزی نیست، با این حال صدمات تنفس آلودگی هوای ناشی از ازن بیشتر از حد معمول در هوا کمتر از پنج آلایندۀ اصلی دیگر نیست.

تنفس آلایندۀ ازن یا ازن سطحی باعث شروع بیماری ­های متنوعی در سیستم تنفسی و به خطر انداختن سلامت ما می­ گردد، این بیماری ­ها شامل درد قفسه سینه، سرفه های دردناک، التهاب گلو و احساس خفگی هستند که مجاورت طولانی در هوای آلوده به گاز ازن شرایط را بدتر کرده و شروع این علائم در آینده­ای نزدیک منجر به بیماری­هایی مانند، برونشیت، آمفیزم و آسم می­شوند.

از طرف دیگر آلاینده ازن با کاهش توان ریه­ ها، باعث التهاب و تورم لایه سطحی ریه ­ها شده و در ادامه این وضعیت منجر به ایجاد زخم­های دائمی در بخش­های حساس ریه می­ شود که متعاقب آن شرایط بسیار بدی را برای فرد مبتلا بوجود می­ آورد.

تحقیقات بسیاری در زمینه ازن، اثرات آن و راه ­های کاهش ازن سطح زمین توسط موسسات دانشگاهی و پزشکی صورت گرفته که به نتایج موثر قابل اجرایی منجر شده است، ولی متاسفانه بدون همکاری دولت ­ها و کنترل صنایع بزرگ و اصلاح قوانین آینده امیدوار کننده ­ای بدون آلودگی هوا در پیش روی ساکنین کلان شهرها متصور نیست.

صدمات ازن تنها شامل حال آدم ­ها و موجودات دیگر نبوده بلکه افزایش ازن در فصل گرما به گیاهان و طبیعت نیز آسیب­ های جدی وارد می­کند و در فصل رویش گیاهان مانع رشد سالم و طبیعی آنها شده و در نهایت باعث از بین رفتن بخشی از طبیعت پیرامون خود می­گردد.

برای جلوگیری از آسیب ­های ازن همیشه قبل از بیرون رفتن از خانه میزان ازن منتشر در هوای شهر را بررسی کنید.

سازمان کنترل کیفیت هوا مرجع مناسبی برای اطلاع از میزان ازن موجود در هوا است.

 سازمان EPA (محیط زیست آمریکا) برای جلوگیری از خطرات ناشی از تنفس ازن استفاده از دستگاه­های تصفیه ­هوا را توصیه می­ کند.

 

جلوگیری از افزایش خطر ابتلا به افسردگی

جلوگیری از افزایش خطر ابتلا به افسردگی با به کارگیری دستگاه های تصفیه هوا چرمه شیز

افسردگی در دوران پس از بازنشستگی عامل اصلی قرار گرفتن در سراشیبی بیماری های دوران پیری است.

آنچه که تحقیقات نشان داده ارتباط معنا داری بین افسردگی و زندگی در مکان هایی با آلودگی هوا است، براساس این نظریه محققین، اهمیت رسیدگی به درمان افسردگی باید به مقدار اهمیت دادن به دیگر بیماری ها مانند: آلزایمر و پارکینسون و دیگر بیماری های عصبی باشد.

اخیراً محققان چینی و بریتانیایی نتایج مطالعات جدید خود را در اخبار بهداشت و سلامت به شرح زیر انتشار داده اند: این تحقیقات ارتباط بالا رفتن سن را با خطر احتمال ابتلا به بیماری های روحی مانند اضطراب و نگرانی و افسردگی نشان می دهد. بنابراین باید از بیرون رفتن افراد سالمند در شرایط آلودگی هوا پیشگیری شود و در صورت  انجام کارهای ضروری برنامه را به زمان دیگری که وضعیت هوا مناسب باشد موکول کنیم. آموزش احتیاط برای در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن افراد بخصوص در سنین بالا و گروه های حساس از مواردی است که باید توسط سازمان های مربوطه جدی گرفته شود، قطعاً هر مقدار از قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا پرهیز شود، هزینه های درمانی و بهداشتی کمتری نیز به جامعه تحمیل می گردد.

براساس آخرین تحقیقات صورت گرفته توسط دانشکده های بهداشت عمومی در چند دانشگاه معتبر دنیا زندگی در شهرهای بزرگ، در فضای انباشته از آلودگی هوا، در دراز مدت منجر به عوارض بیماری های شناخته شده در میان سالمندان می گردد. تحقیقات معتبر کیفی و کمی در مورد آلودگی هوا و شرایط سلامت روان، در میان افراد بدون دستگاه تصفیه هوا و افرادی که در مدت زمان حداقل پنج سال از دستگاه های تصفیه هوا استفاده ی دائمی و درست داشته اند، انجام شده است. تشدید رابطۀ نزدیک خواب شبانه و استرس، مرگ های در زمان خواب از موارد بررسی این تحقیقات بوده است. براساس پرسشنامه سلامتی توزیع شده در بین بیش از ۸.۹ میلیون نفر از افراد سالمند داوطلب به همکاری با سن بیش از ۶۴ سال، نتایج بسیار قابل توجهی برای جلوگیری از این عوارض مانند افسردگی، بی حالی و رخوت و بی انگیزگی که در تحقیقات هاروارد به اثبات رسیده اند، ما را به این حقیقت رسانید که استفاده از دستگاه تصفیه هوا  بخصوص در مکان هایی که بیشتر ساعات خود را در آنجا می گذرانیم نه تنها توصیه می شود بلکه از موارد ضروری حفظ سلامتی در همه سنین به شمار می آید.

هیچ معیار دقیقی برای تعیین اینکه چه مقدار حضور افراد در معرض هوای آلوده و تنفس آن می تواند خطرناک باشد وجود ندارد. بنابراین باید به اهمیت استفاده از دستگاه های تصفیه هوای ماشین نیز واقف باشیم، چرا که بخش مهمی از زندگی ما در ترافیک و تنفس در هوای آلوده شهرها می گذرد. دستگاه های تصفیه هوای ماشینی نئوتک در مدل های  مختلف، برای ماشین هایی با کابین های بزرگ و کوچک طراحی شده اند که حجم خروجی هوای پاک تصفیه هوا Neotec ، سواری های کوچک تا ون های مخصوص مدارس و سرویس ادارات را شامل می شود. و از بهترین و بروزترین آنها می توان از دستگاه تصفیه هوا ماشینی مدل AP-V08B نام برد.

دستگاه های تصفیه هوای چرمه شیز دارای استاندارد استفاده از وسایل برقی داخل ماشین بوده که نشان دهنده تضمین آسیب نرساندن به سیستم برق ماشین است.  

مشرق نیوز

 

شما هم می­توانید در کاهش آلودگی هوا سهیم باشید

پیشنهادات زیر با بررسی دقیق و علمی EPA از وضع آلودگی هوا در تمامی نقاط کرۀ زمین توصیه شده است و اگر چه به نظر در مقابل مشکل بزرگ و در حال وخیم شدن آلودگی هوا خُرد و ناچیز می نماید، EPA این اطمینان را به شما می دهد که اجرای نکات عنوان شده در کمک به حل مشکل آلودگی هوا قطعاً موثر می ­باشد. بنابراین برای کاهش آلودگی هوا شما هم می­توانید کمک کنید.

روزانه دستورات زیر را دنبال کنید و در کاهش آلودگی هوا شریک شوید.

 1. در خانه، محل کار و هر جای دیگر مصرف انرژی را کاهش دهید.
 2. زمان خرید لوازم خانه یا اداری به برچسب Energy Star وسیله مورد نظر توجه کنید.
 3. برای سفرهای درون شهری تا جای ممکن از وسایل نقلیه عمومی، و در صورت امکان از دوچرخه استفاده کنید، و مسیرهای کوتاه را پیاده طی کنید.
 4. به منظور جلوگیری از تبخیر بنزین، از دستورات پر کردن باک خودروی خود قبل از کمتر شدن آن به میزان یک سوم پیروی کنید. و دقت کنید بدون ریختن بنزین به بیرون از باک، آن را پر کنید و در باک را محکم ببندید.

بخار بنزین یکی از خطرناکترین آلاینده هاست، به این دلیل زندگی و ساخت و ساز در حریم پمپ های بنزین اکیداً ممنوع می­ باشد.

با پیروی از انجام نکات زیر به کاهش آلودگی هوا در محیط زندگی­تان کمک کنید.

 1. در نظر داشته باشید اگر از مخزن برای نگهداری بنزین یا هر فرآوردۀ، نفتی و تینری استفاده می­ کنید از نوع کاملا آبندی شدۀ، بدون نشتی (Spill Proof) استفاده کنید. درموقع خریداری به لیبل آن توجه کنید.
 2. موتور ماشین، موتور سیکلت و هر وسیله موتوری دیگر خود را به موقع تنظیم کنید.
 3. باد لاستیک وسیله نقلیۀ خود را مطابق دستورالعمل پیشنهادی سازنده تنظیم کنید و نگذارید فشار باد لاستیک ها کم باشند.
 4. برای نقاشی ساختمان و هر جای دیگر در صورت امکان از رنگ های بدون خطر برای محیط زیست استفاده کنید(رنگ بدون حلال های تینری).
 5. برگ­های ریخته درختان محوطه باغ یا حیاط خود را به خاک برگ یا کمپوست تبدیل و استفاده کنید.

 

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا برای کودکان و نوزادان در آغاز زندگی ضروری می­باشد.

 

استفاده از دستگاه بخور در خانه ها

دستگاه بخور

استفاده از بخور همزمان با خشکی هوا در فصل زمستان به علت استفاده از بخاری و شوفاژ و دیگر وسایل گرمایشی برای جلوگیری از عوارض و ناراحتی های پیش آمده از خشکی هوا از دوران قدیم متداول بوده است. با پیشرفت تکنولوژیِ ساخت لوازم خانگی دستگاه های بخور سرد و گرم با عملکرد بهتر و امکانات بیشتر جای خود را در خانه ها پیدا کرده و جایگزین بخور گرم سنتی شدند تا با افزودن رطوبت به هوا در کاهش ناراحتی­ ها و عوارض ناشی از خشکی هوای محیط کمک حال ساکنین و اعضای خانواده باشند که جمله این ناراحتی ها می­ توان به سوزش چشم و خشکی پوست و جداربینی و ترکیدگی لب ها، گلو درد و دشواری تنفش و سرفه های آزارنده که مستقیماً پیش می­ آیند، اشاره کرد. از عوامل تأثیرگذار غیرمستقیم ترک خوردن و پوسته پوسته شدن رنگ­های داخل خانه و معلق شدن ذرات رنگ و مصالح دیگر ساختمان به علت ایجاد الکتریسیته ساکن در هوای خانه می ­باشد که علاوه برخشکی هوا باعث آلودگی و در نتیجه خطرات تنفسی برای ساکنین می­شود. رطوبت مناسب باعث سبکی هوا و تنفس راحت آن می­شود و از آزردگی­های دیگر خشکی هوا جلوگیری می­کند. از طرف دیگر همانطور که رطوبت به اندازه مناسب فوائد زیادی دارد، رطوبت بیش از اندازه می­تواند نتیجه عکس داده و خود عوامل آلرژی زا مانند مایت یا مولد را در­خانه منتشر کند.

به طور مثال افزایش رطوبت زیاد محیط را برای تولید مثل و رشد و تکثیر (Mite) مایت آماده می­کند، مایت که از خانواده کنه و بسیار ریز می ­باشد. از طریق گزش بیماری های پوستی را بوجود می ­آورد و در زمان تولید مثل­ تخم­های ریز مایت با هر حرکتی در هوا معلق شده و از طریق مجاری تنفسی خود را به ریه­های ­فرد میزبان رسانده و باعث حساسیت و آلرژی به خصوص در نوزادان و بچه ­ها و گروه ­های حساس می­ شوند.

از دیگر موجودات میکروسکوپی مستعد رشد و تکثیر در هوای مرطوب مولد (Mold) می ­باشد که در تقسیم ­بندی از خانواده قارچ قرار می­ گیرد. اسپورهای مولد نیزدر هوا منتشر شده و با ورود به مجاری تنفسی ما زمینه ساز شروع بیماری های ریوی می ­شوند.

برای خرید و سپس نگه داری صحیح از دستگاه بخور سرد و گرم به نکات زیر توجه فرمائید:

 1. در زمان خرید دستگاه توجه کنیم که بخور مجهز به فیلتر تصفیه آب باشد. فیلتر از ورود آلاینده به هوا جلوگیری می­ کند و از بسته شدن نازل ­های مسیر عبور آب و بخار جلوگیری    می­ کند.
 2. برای پر کردن منبع آب دستگاه تا جای ممکن از آب مقطر یا تصفیه شده استفاده کنید.
 3. دستگاه هوشمند و قابل تنظیم (XJ-780 Neotec) از افزایش نامناسب بخار جلوگیری می ­کند.
 4. از دستگاه­ های مجهز به فیلتر (Demineralization) تصفیه آب مانند: دستگاه هوشمندXJ-780 Neotec  استفاده کنید.
 5. تانک آب را پس از هر بار استفاده کاملاً خالی کرده و بشورید.
 6. کف بخور را با فرچه همراه دستگاه شسته و از جمع شدن رسوب در قسمت تولید بخار جلوگیری کنید.
 7. از آب جوشیده سرد شده استفاده نکنید چرا که نیترات غلیظ شده و با درصد بیشتری در آن می­ باشد.(اگر از دستگاه به مدت چند روز استفاده نمی کنید آب آن را خالی کنید)
 8. نشستن غبار سفید بر روی لوازم خانه نشان دهنده وجود مواد معدنی زیاد در آب داخل دستگاه می­باشد، در این صورت حتماً تانک آب دستگاه بخور را خالی و از آب تصفیه شده استفاده کنید.
 9. در صورتیکه از مایعات شوینده و جرم­گیر برای تمیز کردن هر قسمت از دستگاه استفاده کردید. (طبق دستورالعمل سازنده) چندبار شسته و آب­کشی کنید تا از پاک شدن کامل مواد شیمیایی مطمئن شوید در غیر این صورت بخارِ آب حاوی مواد شیمیایی می باشد.
 10. دستگاه را در محل خشک قرار داده و چند دقیقه منتظر شوید تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.
 11. همزمان از دستگاه تصفیه هوا و بخور استفاده نکنید.

استفاده از دستگاه های منتخب شرکت چرمه شیز در فصل زمستان علاوه بر تامین کیفیت هوای خانه شما از ابتلا به بیماری های شایع مانند آنفولانزا و سرما خوردگی و هرگونه آلرژی جلوگیری می کند.

ساخت فیلتر هوا ، تولید دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکس

ساخت فیلتر هوا ، تولید دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکس

با شروع پاییز، همزمان با آلوده شدن هوا و اطلاع رسانی وسیع رسانه ها در مورد اثرات خطرناک آلودگی هوا و همینطور درخواست زیاد دستگاه های تصفیه هوا، بسیاری از شرکت های بازرگانی اقدام به واردات و یا مونتاژ دستگاه های تصفیه هوا می کنند. وضعیت حاضر نشان می دهد که بسیاری از شرکت های فعال در زمینه تصفیه هوا ثابت قدم نبوده و با استفاده از امکانات موجود اقدام به حضور در بازار دستگاه های تصفیه هوا و فیلترها کرده و بعد از مدتی بدون انجام تعهدات خود، خریداران را با دستگاهی بدون خدمات پس از فروش و قطعات مصرفی مانند فیلترهای تعویضی و قطعات اصلی دیگر بلاتکلیف رها کرده­ اند.

بدون پرداختن به این موضوع که علت عدم فعالیت این افراد یا شرکت­ها چه می­تواند باشد با مشکلی مواجه هستیم که بسیاری از خریداران مالک دستگاهی گران قیمت می باشند که به علت نبودن و یا نداشتن فیلتر عملاً تبدیل به وسیله ای بی مصرف شده است و در صورتیکه فیلتری مناسب داشته باشد به وسیله ای کارآمد در مقابل آلودگی هوا تبدیل خواهد شد.

تولید و ساخت فیلتر هوا و دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکسشرکت چرمه شیز تولید کننده گریدهای مختلف فیلتر هپا و دستگاه­ های تصفیه هوا با اطلاع از این مشکل و با علم به اینکه هر کدام از شرکت های سازنده، فیلتر دستگاه خود را با ابعادی متفاوت با فیلتر دستگاه تصفیه هوای دیگر شرکت ها عرضه می­کند اقدام به طراحی قطعه ­ای برای تبدیل و جایگزینی(Converter) فیلترهای استاندارد موجود با فیلتر­های ناموجود نموده است.

 

اگر موفق به پیدا کردن فیلتر دستگاه تصفیه هوا خود نمی­ شوید برای ساختن و تولید فیلتر دستگاه تصفیه هوا خود با شرکت چرمه شیز تماس بگیرید و درصورتیکه از میان ۴۰ سایز مختلف فیلترهای استاندارد هپا و کربن اکتیو و …، فیلتر مورد نظر خود را نیافتید، بخش ساخت فیلتر شرکت با بهره گیری از تکنولوژی ۳D فریم قابل تبدیل فیلتر شما را یکبار برای تعویض دائمی فیلتر دستگاه شما ساخته و راه ­اندازی می­ کند. از دیگر خدمات شرکت چرمه شیز ساخت و تولید باکس های فیلتر (Filter box) و دستگاه تصفیه هوا برای استفاده در موارد خاص بیمارستانی و آزمایشگاه ها(Clean room) و مصارف صنعتی و اماکن عمومی می ­باشد، که پس از اندازه­ گیری نوع و مقدار آلاینده و بازدید از محل توسط کارشناسان شرکت طراحی و انجام می­ گیرد.

تولید و ساخت فیلتر هوا و دستگاه تصفیه هوا و فیلتر باکس

قبل خرید دستگاه تصفیه هوا به چند نکته مهم دقت فرمائید.

 • بعضی برندهای معروف تصفیه هوا توسط یک کارخانه بزرگ اصلی مثل Neotec طراحی و ساخته شده اند، بنابراین با اطلاع از این موضوع می توانید از فیلترهای جایگزین و یا گرید بالاتر همان سازنده برای دستگاه خود استفاده کنید. مانند دستگاه های ایرپروس (Airproce)، هون فرش (Heaven Fresh) و نئوتک (Neotec) و Air buttler که همگی محصول کمپانی نئوتک می باشند.
 • تأئیدیه ­ها و گواهینامه­ های استاندارد دستگاه های تصفیه هوا را از سایت اصلی کشور تولید کننده بررسی و به تاریخ ساخت توجه کنید.
 • مهمترین نکته برای پیش­گیری از خرید دستگاه های استوک و فاقد خدمات پس از فروش مراجعه حضوری به شرکت فروشنده می­ باشد. با دیدن محل فروش دستگاه و چند سوال اساسی و بررسی جواب ها می توانید از گارانتی و خدمات پس از فروش در آینده اطمینان حاصل کنید.

مندرج در ایسنا

 

 

آیا استفاده از دستگاه تصفیه هوا ضروری می باشد؟

در این مقاله به مهمترین حقایق جمع آوری شده که همه ما باید در مورد کیفیت و همین طور آلودگی هوا بدانیم می پردازیم.

اطلاعات مهمی که شما باید در مورد کیفیت هوای تنفسی خود بدانید:

وقتی به تأثیر بحث و گفت وگوی کیفیت هوای آلوده فکر می کنیم، ممکن است هوای مه آلود و غبار آلودی را تصور کنیم که مردم را مجبور به استفاده از ماسک و یا باعث سرفه های پی درپی می شود.

البته کیفیت هوا خیلی بیشتر از اثرات قابل مشاهده، اثرات نامرئی در پی دارد.

در اینجا به مواردی اشاره می­کنیم که احتمالاً اگر در شهرهای بزرگ و یا اطراف مناطق صنعتی سکونت دارید، برخی از آنها را تجربه کرده اید.

گزارش­های محلی آلودگی هوا به صورت برآورد و میانگین تقریبی از تمامی گزارش­های چند ایستگاه می باشد بنابراین احتمال اینکه بخش اصلی آلودگی هوا در یک محل متمرکز و عکس آن نیز متصور می باشد. علاوه بر­اینکه این گزارش ها شامل تمامی آلاینده­ ها، مانند گرد و غبار نیز نمی باشد.

·        کیفیت هوا بر زندگی همه موجودات تاثیرگذار است. امروزه حتی اگر در نزدیکی مرکز تولید آلودگی هوا زندگی نمی کنید، می توانید اثرات تغییر کیفیت هوا را حس کنید. تغییرات اقلیمی و جوی وجابه جایی هوا، قادر به انتقال هوای کثیف به تمام نقاط زمین می باشد، به نحوی که هزاران کیلومتر دورتر نیز می توان آلاینده ها راشناسایی کرد. فقط درصد و اثرات آن ها کمتر می باشد.

·        آلاینده های مختلف در پایین آوردن کیفیت هوا مشارکت دارند. سه آلاینده اصلی منفی در کاهش کیفیت هوا عبارتند از: دی اکسید نیتروژن، ذرات معلق و ازن آلاینده در سطح زمین. با تنفس هوای آلوده به این آلاینده ها سلامت شما به مخاطره می افتد. این سه آلاینده باعث شروع و تشدید بسیاری از مشکلات سلامتی و حال بد و در نهایت بروز بیماری در افراد می باشند.

·        آلودگی هوا باعث ایجاد عوارض مشخصی در افراد می گردد. چطور متوجه اثرات آلودگی هوا بر سلامت خودتان در محل زندگی خود می شوید؟ عوارض عمومی و نشانه های آلودگی هوا عبارتند از تنگی نفس، التهاب قرمز شدن چشم ها و خشکی آزردگی بینی و گلو.

اگر شما دارای مشکلات تنفسی مانند آلرژی یا آسم هستید، قطعاً آلودگی هوا وضع جسمی شما را بدتر کرده و در مرحله دیگری از بیماری قرار خواهید گرفت، فقر کیفیت هوا حتی باعث بیمارهای قلبی مانند بسته شدن رگ ها و پیامد های آن می گردد. با تنفس بیشتر درهوای آلوده مشکلات بیشتری سلامتی شما را تهدید می کند.

هوای کثیف نه تنها به سلامتی جسمانی بلکه تهدیدی برای سلامت فکر و روح افراد جامعه بوده و زمینه ساز بیماری هایی جدی مانند آلزایمر و کندی ذهن می شود. تحقیقات معتبر در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد با بالا رفتن میزان آلاینده ذرات معلق ریز  (۲.۵ PM) درهوا بیماری روحی و افسردگی افزایش یافته و افزایش میزان ذرات معلق درهوا با تشدید و ابتلا به بیماری های روحی ارتباطی مستقیم دارد.

جمع بندی مطالب فوق و این حقیقت که افراد بالغ روزانه ۷/۶۰۰ لیتر هوا تنفس می کنند! به تنهایی اهمیت موضوع را نشان داده و هرچه کیفیت هوا پایین تر باشد مشکلات سلامتی زودتر بروز می کنند، علاوه بر اینکه با فعالیت بیشتر جسمی نفس کشیدن هم بیشتر می شود و اثرات سؤ آلودگی هوا بیشتر آشکار می شود.

آلودگی هوا سالانه باعث مرگ زودرس و پیش از موعد افراد زیادی می شود که حتی ورزش نیز در این مورد نتیجه عکس داده و اثرات منفی بیشتری به بار می آورد بنابراین استفاده از دستگاه تصفیه هوا در باشگاه­های ورزشی ابتکار مناسبی می باشد که هم اکنون در کشور های پیشرفته از موارد تعیین شده برای صدور جواز  فعالیت باشگاه می باشد.

استفاده از دستگاه تصفیه هوای متناسب با حذف آلاینده­های محیط پیرامون ما قطعاً بازدهی بیشتری دارد. چراکه دستگاه­های تصفیه هوا در مدل­های مختلف و با فناوری­های متنوع در کشورهای مختلف کاربرد دارند. مانند استفاده از یون منفی در کشورهایی مانند ژاپن و چین که توسط خریداران درخواست شده طرفداران بسیاری دارد.

بچه­ ها بیشتر از بزرگسالان در معرض صدمات ناشی از آلودگی هوا قرار دارند 

متاسفانه علیرغم تصور جاری کودکان هوای بیشتری نسبت به افراد بالغ تنفس می کنند و به دلیل کوچکتر بودن راه های عبورهوا و مجاری تنفس احتمال خطر انسداد و التهاب راه های تنفسی به خصوص در نوزادان وجود دارد. دستگاه تصفیه هوا در مراکز نگه داری و آموزش بچه ها کمک بزرگی به سلامتی آنها می­کند. باتوجه به این نکته که بچه ­ها در محیط ­های آلودۀ سرباز به دلیل کامل نشدن سیستم ایمنی بدن و حرکت بیشتر، در معرض خطر ابتلا به آسم و دیگر بیماری های تنفسی قراردارند و در طبقه بندی گروه های حساس قراردارند، بنابراین از بازی کردن و حضور در فضای باز آن ها در روزهای آلوده جداً جلوگیری کنید و با برنامه های دیگر در محیطی با هوای پاک آن ها را سرگرم کنید.

یکی دیگر از گروه های حساس در معرض خطر بیماری و بی­ حالی و عدم تمرکز، شامل افراد بازنشسته با گروه سنی بالاتر از ۶۲ سال می باشند، که علاوه بر رعایت نکات دوری از آلودگی هوا استفاده از دستگاه ­های تصفیه هوا و دستگاه تصفیه هوای ماشینی نیز توصیه می گردد.

برای آشنایی و آگاهی بیشتر از آلودگی هوا و وضعیت آن می توانید به گزارش های تهیه شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مراجعه فرمائید.

شرکت چرمه شیز نماینده نئوتک با بیست سال سایقه تأمین هوای پاک در ایران

 

سبد خرید
هیچ محصولی در سبد خرید نیست
ادامه خرید
0
با کلیک روی صفحه نوار مقایسه مخفی می شود
مقایسه