دستگاه های تصفیه هوا در طی همه گیری ویروس کرونا(کووید19)

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا[۱] به عنوان یک اقدام محافظتی تکمیلی در کلینیک های دندانپزشکی در طی همه گیری بیماری ویروس کرونا(کویید۱۹)

شیوع ویروس کرونا همچنان در حال گسترش است. تا تاریخ دوم ژوئن ۲۰۲۰ طبق موارد ثبت شده بیشتر از شش میلیون نفر بوده است[۲] و همچنان آمار در حال افزایش است.

بسیاری از کشورها مانند آمریکا و تمام اروپا در کانون های شیوع ویروس اقداماتی انجام می دهند از جمله فاصله گذاری اجتماعی، بستن مرزها و وضع قوانین منع یا کنترل رفت و آمد. اخیراً دو ات ال(Deve el al)، مسئله چالش برانگیز مراقبت های دندانپزشکی در طول همه گیری ویروس کرونا را مطرح کرد. در طی بررسی این فرآیند ما متوجه شدیم که مراقبت های دوره ای دندانپزشکی به دلیل احتیاط از آئروسل هایی [۳]که در نتیجه استفاده از دستگاه های دندانپزشکی تشکیل می شوند متوقف شده است. ما در نظر داریم کارایی استفاده از دستگاه های تصفیه هوا را به عنوان یک اقدام محافظتی تکمیلی در کلینیک های دندانپزشکی مورد توجه قرار دهیم. به ویژه از آنجا که  کمبود فعلی تجهیزات حفاظت شخصی، کارکنان مراقبت های بهداشتی را در سراسر جهان به خطر می اندازد.

در طی روند درمان های دندانپزشکی بزاق دهان ممکن است به صورت آئروسل هایی تبدیل شوند که باعث می شوند وجود میکروارگانیسم ها در چنین آئروسل هایی به گسترش بیماریهای عفونی منجر شود. مطالعات گذشته ما ثابت کرده است که اگر دستگاه تصفیه هوا روشن باشد و در موقعیت مناسبی قرارداده شود می تواند به طور قابل ملاحظه ای آئروسل ها را از محیط پاک کند، در نتیجه باعث می شود که کارکنان بهداشت دهان و دندان به میزان ۸۰% تا ۹۰% کمتر در معرض این آئروسل ها قرار بگیرند.

تحقیقات جدید نشان می دهد در  سندروم حاد دستگاه تنفسی ویروس کرونا اغلب به شکل آئروسل های بزاق در اندازه های ساب میکرون(ریزتر از ۰.۲۵ تا ۱ میکرون) و سوپر میکرون (بزرگتر از ۲.۵ میکرون) هستند. از این رو سنجش میزان فیلتراسیون وابسته به اندازه دستگاه های تصفیه هوا  را که با دو نوع فیلتر پرکاربرد استفاده شده اند، بررسی کردیم.

فاین فیلترها (کلاس اف۶) و فیلترهای هپا(کلاس اچ ۱۲) به طور میانگین یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر (کلاس اف۶) مدیا فیلتر می توانند ۵۴% از آئروسل هایی که ویروس سارس کوید۱۹ را که از طریق هوا نقل و انتقال می یابد از بین ببرد در حالی که دستگاه های مجهز به فیلتر هپا(اچ۱۲) مدیا فیلتر ۸۳% از آئروسل ها از بین می برد.

بنابراین برای درمان های دندانپزشکی که چنین مقدار زیادی از آئروسل ها را تولید می کند، دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همچنین می تواند برای کارکنان بهداشت دهان و دندان مصونیت ایجاد کند. البته دستگاه های تصفیه هوا با فیلتر اف۶ نیز می توانند تا حدودی کارآیی داشته باشد.

می توان گفت در اولین استفاده از دستگاه های تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا کارآیی میزان فیلتریزاسیون که به وسیله اندازه گیری غلظت آئروسل ها قبل و بعد از جریان هوا از طریق فیلتر هوا بوده بسیار قابل توجه است. زمانی که  دستگاه تصفیه مدتی روشن باشد هوا از طریق فیلترهای مدیا به گردش در می آید، در نتیجه کارآیی بالاتری در حذف آئروسل ها موجود در فضاهای بسته از جمله کلینیک های دندانپزشکی وجود دارد.

[۱]این پژوهش برای انتشار وسیع در رسانه ها تهیه شده است.

[۲]تا این تاریخ (۹۹/۱۰/۱۰) تعداد جان باختگان به تعداد ۱.۷۷۱.۱۲۸ و مبتلایان ۸۰.۱۵۵.۱۸۷ انسان در جهان رسیده است.

[۳]آئروسل به جوی اطلاق می شود که حاوی ذراتی است که در مدتی از زمان در هوا معلق می مانند.

منبع ترجمه : https://www.cambridge.org

مترجم: ماتان- چرمه شیز

 

سبد خرید مورد حذف شده. لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
مقایسه