تصفیه و ضدعفونی آب و هوا به وسیله پرتو لامپ یو-وی-سی


یو وی سی (UVC )
حقایق اثبات شده پرتو مادون بنفش
یكی از اشكال طبیعی انرژی الكترومغناطیس تولید شده توسط خورشید نور مادون بنفش می باشد.طول موج طیف نور یو- وی درست زیر طیف نور مرئی قرار دارد و به چهار بخش طیفی مجزا تقسیم می شود :
1)یو- وی خلا (Vacuum UV ) با طول موج 100 تا 200 نانومتر*
2)یو- وی- سی (UVC  ) با طول موج 200 تا 280 نانومتر
3)یو - وی - بی ( UVB ) با طول موج 280 تا 315 نانومتر
4)یو- وی – ای (UVA ) با طول موج 315 تا 400 نانومتر
 
1

-nm* نانومتر معادل یك بیلیونم متر می باشد

اولترا وایولت سی (UVC)
لامپ ماورای بنفش سی چیست ؟
تمام طیف های یو – وی توانایی كشتن و یا غیر فعال كردن بسیاری از انواع گونه های میكروارگانیسم ها را دارند و از همتا سازی و بقاء نسل آنها جلوگیری میكنند. انرژی یو - وی - سی با طول موج 7/253 نانومتر بیشترین اثرات میكرب كشی را فراهم می كند. كاربرد انرژی یووی سی برای غیر فعال كردن و حذف میكروارگانیزم ها با نام UVGI  نیز شناخته می شود. ( اشعه میكرب كش)
 
2
با قرار گرفتن ارگانیزم های میكربی مانند باكتری ها و ویروس ها  در مقابل پرتو یو وی سی ، ساختمان و پیوندهای مولكولی DNA (دی-ان-ای) این عوامل تغییر یافته و توانایی شان را از دست می دهند و عقیم و غیر فعال می گردند.
دی ان ای ( DNA ) یا اسید دیوكسی ریبونوكلیك مانند یك كاغذ كاربن (Blue print) در تكثیر تصاعدی و مانند سازی ارگانیزم های زنده عمل می كند و باعث افزایش جمعیت آنها می گردد. با عقیم و سترون شدن ارگانیزم های میكربی علاوه بر از دست دادن توان صدمه زدن از تشكیل كولونی و افزایش جمعیت شان جلوگیری به عمل آمده و قابل كنترل می گردند.
بعد از تابش UVC ارگانیزم های مرده ، احیا ناپذیر شده و جمعیت شان به سرعت كاهش می یابد و از بین می روند.
لامپ های میكرب زدای مادون بنفش (UVC Lamp) با قدرتی مهلك و متمركز تاثیر بسیار بیشتری از انرژی مادون بنفش موجود در طبیعت برای نابودی عوامل بیماری زا را فراهم می كند و روشی اقتباس شده از طبیعت می باشد.

* لایه میكربی زنده سیستم های ایركاندیشن (HVAC)
* این فقط كثیفی نیست ، میكرب های بیماری زا هستند.
لایه چسبنده در حال رشدی را كه بر روی پره های اواپراتور دستگاه های ( گرما /سرما – تهویه مطبوع ( ایركاندیشن) و لوله های تخلیه و فاضلاب ها تشكیل می شود را بسیاری مردم ، گل و یا رسوب لجن كثیف و چسبنده می نامند. در واقع این لایه میكربی زنده بیوفیلم نام دارد. بیوفیلم لایه زاینده فعال پیچیده ای است كه دائم در حال تولید میكرب ها ، مولد (Mold) و باكتری ها می باشد كه به سرعت تكثیر شده رشد می كنند.
ماده آلوده لزج به پره ها چسبیده و از این ارگانیزم ها در مقابل ضدعفونی كننده ها محافظت می كند.
خود بیوفیلم ها محصول نهایی متابولیزم ( سوخت و ساز) هستند كه به نام تركیبات آلی فرار ( VOCS) شناخته می شوند. وجود VOC ها در هوا زمینه عوارضی مانند : سردرد ، آبریزش چشم و بینی و بطور جدی تر بیماری ایی چون آسم و آلرژی می گردد.
بررسی های بیشمار ثابت كرده اند كه سیستم های تهویه ‍(HVAC) رشد ارگانیزم های میكربی را توسعه داده و تقویت كرده و همچنین محلی برای تجمع و انتشار آنها می باشد.
عوامل بیماری زا و باكتری های فرصت طلب و ویروس ها و همچنین مولد (Mold) نیز در سیستم های تهویه زندگی می كنند و از این طریق انتقال یافته و منتشر می گردند.
لیست زیر با نمونه برداری لایه سطحی بخشی از پره های اواپراتور ( evaporator coil) و لوله تخلیه ( drain pans) ، داكت ها ، فیلتر های انتهایی دستگاه و دفیوزرها تهیه شده است و برخی از میكرو ارگانیزم ها ی آلاینده ی سیستم را معرفی می كند.
مهم نیست كه برای شستشوی پره ها (coil) از چه ماده ای و با چه فشاری استفاده می كنید، روش فوق فقط تا عمق یك اینچی (2/54cm) پره ها را تمیز می كنند در صورتی كه عوامل میكربی و ارگانیك تا انتهای پره ها نفوذ و زندگی كرده و سریعاً جایگزین می گردند.
با قرار دادن و نصب لامپ های UVC  در مقابل خروجی كویل كاندانسور خنك كننده هوا و منبع تخلیه ، تمامی میكروارگانیزم های آلاینده هوا و لایه بیوفیلم تولید كننده آن را قبل از انتشار و بازگشت به سیستم با انرژی UVC از بین ببرید.

Special banner

Bagh Firuzeh4

فواید استفاده از دستگاه تصفیه هوا

کمک درمانی موثر در:
  • بیماریهای آلرژیک، تنفسی و قلبی
  • فشار خون ،سینوزیت و میگرن
  • اثرات مثبت بر شادابی و سلامت پوست
  • بهبود کمیت و کیفیت خواب
  • افزایش انرژی و هوشیاری
  • اثرات مطلوب ضد افسردگی

 

 

آیا می دانید که ...

خطرات ناشی از آلاینده ها در مکان های بسته
مانند اتومبیل 5 تا 10 برابر بیشتر از محیطهای باز است.

banner khatar

کاربران حاضر

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم