رابطه آلودگی هوا با ایجاد لخته در رگ های خونی بدن

 رابطه آلودگی هوا با ایجاد لخته در رگ های خونی بدن

آلودگی هوا و آلاینده های ذرات معلق باعث لخته شدن خون در ناحیه پا می شوند .همانطور كه مسافرت هوایی در قسمت عمومی (اكونومی)به علت جای تنگ بین صندلی ها در زمان پرواز

 موجب "سیندرم كلاس اكونومی" در طی زمان پرواز در اثر بی حركتی پاها می گردد.

 دكتر آندرا با كارلی از بخش سلامت دانشگاه هاروارد بوستن و همكارانش اعلام نموده اند كه رابطه بین آلودگی هوا و لخته شدن خون در رگ های بدن قطعی است .این تحقیقات در سال های 1995تا2005 میلادی در كشور ایتالیا صورت گرفته است.

نتیجه مقایسه تحقیقات مشابه بر روی 1210 نفر بدون داشتن مشكل آلودگی هوا نشان داد كه با افزایش هر 10 میكروگرم ذره آلاینده در یك متر مكعب احتمال ایجاد لخته های خون در رگ های بدن بیش از70% افرادی كه در هوای پاك زندگی می كنند بوجود می آید . نتیجه گیری نهایی نشان داده است كه هر چه میزان ذرات آلاینده بالا می رود امكان لخته شدن خون نیز افزایش می یابد.

ذرات آلاینده معلق منتشر شده در هوا ناشی از حركت اتومبیل ها و صنایع می توانند حاوی آلاینده هایی شامل قلع، كربن، نیترات، فلزات و دیگر سموم باشند  كه جذب آنها می تواند بعد از گذشت سالیان نیز موجب صدمات متنوع به سلامت شخص گردد.

در حالی كه بیماری ریه عامل اصلی نگرانی است  تحقیقات بعدی نشان می دهد كه بیماری قلبی و سكته را می تواند در پی داشته باشد  كه به علت افزایش تكرار واكنش های شیمیایی آلاینده ها در رگ های ما هستندند .تا به امروز علتی برای ارتباط میان ذرات معلق  آلاینده  و لخته شدن خون در رگ های بدن یافت نشده بود .اما تحقیقات بر روی مكانیزم ایجاد لخته خون در سیندرم مسافران هوایی نشان داد كه عدم تحرك در دراز مدت مشابه مكانیزم كاهش سرعت جریان خون در نتیجه آلودگی هوااست.

محققان با كشف این حقیقت بدنبال یافتن دارویی برای از بین بردن لخته های جای گرفته در اعماق رگ های خونی و جلوگیری از تراكم و لخته شدن این مواد خطرناك هستند .  

May12شیكاگو(رویترز)

Special banner

Bagh Firuzeh4

فواید استفاده از دستگاه تصفیه هوا

کمک درمانی موثر در:
  • بیماریهای آلرژیک، تنفسی و قلبی
  • فشار خون ،سینوزیت و میگرن
  • اثرات مثبت بر شادابی و سلامت پوست
  • بهبود کمیت و کیفیت خواب
  • افزایش انرژی و هوشیاری
  • اثرات مطلوب ضد افسردگی

 

 

آیا می دانید که ...

خطرات ناشی از آلاینده ها در مکان های بسته
مانند اتومبیل 5 تا 10 برابر بیشتر از محیطهای باز است.

banner khatar

کاربران حاضر

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم