اولین کنفرانس جهانی آلودگی هوا سازمان بهداشت جهانی (WHO)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش اولین کنفرانس جهانی آلودگی هوا سازمان بهداشت جهانی (WHO)1Novamber 2018,

 

گزارش سازمان بهداشت جهانی: آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامتی ما

 

آلودگی هوای محیط زندگی پیرامون ما

آلودگی هوای محیط زندگی ما (آلودگی هوای فضای باز) یکی از علل مهم بیماری و مرگ در جهان به شمار می آید. افزایش مقدار بالای مراجع کنندگان آسیب دیده به بیمارستان ها و بخش اورژانس و خطر از دست دادن سلامتی در مواقع افزایش میزان آلودگی هوا که گاهی منجر به مرگ نابه هنگام و زودرس می شود بر این واقعیت دلالت دارند.

یک گزارش جهانی تقریبی نشان می دهد که 2/4 میلیون مرگ زودرس در دنیا به علت آلودگی هوا می باشد که بیشترین آنها به علت ابتلا به بیماری های قلبی، حمله قلبی، ایجاد لخته خون، بیماری COPD (انسداد حاد مجرای تنفسی)، سرطان ریه، عفونت شدید دستگاه تنفسی در بچه ها از اصلی ترین آنها      می باشد.

درصد آمار گزارش جهانی آلودگی هوا محیط زندگی به شرح زیر می باشد:

29% تمامی بیماری ها و مرگ به علت سرطان ریه

17% تمامی بیماری ها و مرگ ناشی از عفونت حاد ریه

24% تمامی بیماری ها و مرگ بر اثر حمله قلبی

25% تمامی بیماری ها و مرگ ناشی از بیماری های قلبی

43% تمامی بیماری ها مرگ بر اثر (COPD) انسداد حاد مجاری تنفسی

آلاینده های اصلی خطرناک تأیید شده توسط سازمان های جهانی شامل: ذرات معلق(PM)، ازن(O3)، دی اکسید نیتروژن(NO2)، دی اکسید گوگرد(So2) می باشند.

تمامی سازمان های بهداشت و سلامتی متفقاً بر نقش اصلی و خطرناک ذرات معلق (PM)از هر دو طبقه، کوچکتر از 10میکرون و با قطر 2.5 میکرون، از نظر علمی و اثبات شده(مستند) هم عقیده می باشند.

ذرات معلق می توانند با قطری کوچکتر از مویرگ ها و راه های تنفسی از میان آن ها به راحتی عبور کرده و وارد جریان خون شوند و خود را به ارگان های حیاتی بدن رسانده و در اعماق آنها نفوذ کرده جای بگیرند، سپس موجب اختلال و توقف انجام اعمال حیاتی آنها شده و باعث بیماری های بسیار خطرناک قلبی و مغزی و تنفسی مانند :

Respiratory impacts,Cardiovascular, Cerebrovascular شوند.

در سال 2013 میلادی عامل آلاینده ی ذرات معلق از هر دونوع PM10,PM2.5)) به عنوان عوامل مسبب سرطان ریه توسط آژانس بین المللی تحقیقات در زمینه سرطان (IARC) زیر مجموعه سازمان بهداشت جهانی(WHO) کلاسه و تأیید گردید.

این ارزیابی نشانگر پهنه گستره بیماری های قلبی، ریوی و مغزی ناشی از زندگی در هوای آلوده ی شهری می باشد. قطعاً هم در بچه ها و هم افراد بالغ، چه در زمان های کوتاه و یا در دراز مدت، در معرض آلودگی هوا بودن منجر به کاهش توانایی ریه ها، عفونت مجاری تنفسی و وخیم شدن بیماری آسم می گردد.

آلودگی هوا هنگام آمادگی برای مادر شدن و سپری کردن دوران بارداری و مراقبت های زمان حاملگی، اثرات نامطلوبی چه در موقع زایمان و پس از آن به بار می آورد مانند، پایین بودن وزن نوزاد، زودتر به دنیا آمدن و کوچکتر بودن نوزاد از اندازه معمول در زمان تولد.

براساس مستندات پزشکی که اخیراً در دسترس قرار گرفته اند، آلودگی هوا می تواند علت شروع دیابت و پیشرفت بیماریهای نورولوژیک در بچه ها باشد.

تمامی مدارک نشان از قطعی بودن نقش آلودگی هوا در نا کارآمدی های جسمی و  ذهنی و مرگ های زود رس و پیش از موعد، دارد و افزایش نتایج تحقیقات و مدارک تأیید شده بر رشد دامنه گرفتاری های ناشی از آلودگی هوا دلالت دارد.

منبع: WHO

Special banner

Bagh Firuzeh4

فواید استفاده از دستگاه تصفیه هوا

کمک درمانی موثر در:
  • بیماریهای آلرژیک، تنفسی و قلبی
  • فشار خون ،سینوزیت و میگرن
  • اثرات مثبت بر شادابی و سلامت پوست
  • بهبود کمیت و کیفیت خواب
  • افزایش انرژی و هوشیاری
  • اثرات مطلوب ضد افسردگی

 

 

آیا می دانید که ...

خطرات ناشی از آلاینده ها در مکان های بسته
مانند اتومبیل 5 تا 10 برابر بیشتر از محیطهای باز است.

banner khatar

کاربران حاضر

ما 80 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم